Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa do lokatorów rozesłała pismo, w którym ostrzega, czym może grozić niedrożna wentylacja. Przypomina również, by nie zatykać kratek wentylacyjnych oraz, że dopływ świeżego powietrza jest niezbędny do prawidłowego działania wentylacji.
– W minionych okresach grzewczych otrzymywaliśmy wiele skarg na źle działającą wentylację. Po kontrolach okazało się, że mieszkania mają szczelne okna i drzwi. Napływ świeżego powietrza zbliżony był do zera, wentylacja nie działała i niejednokrotnie powodowało to nawiew zimnego powietrza przez kratkę wentylacyjną do łazienek czy kuchni. Część mieszkańców twierdziła, że nie po to kupowano nowe drzwi i okna, by wpuszczać do mieszkania świeże, zimne powietrze z zewnątrz. Bez dopływu powietrza wentylacja nie będzie jednak działała, prawa fizyki nikt nie zmieni – czytamy w komunikacie Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Strażacy i kominiarze przypominają natomiast, że początek okresu grzewczego to ostatni dzwonek na wyczyszczenie i sprawdzenie szczelności kominów. Zaniedbanie tego obowiązku może zakończyć się dramatem.
– Nieczyszczony przewód kominowy lub jego zły stan techniczny mogą być przyczyną pożaru domu lub mieszkania – ostrzega kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.
Obowiązek czyszczenia kominów przez właściciela nieruchomości lub jego zarządcę wynika z rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej. Przewody dymowe, do których podłączone są kotły z paliwem stałym: węgiel, koks, eko-groszek, miał węglowy, drewno itp. należy czyścić co najmniej raz na kwartał, a jeśli zachodzi taka potrzeba to częściej. Przewody dymowe, do których podłączone kotły gazowe – dwa razy w roku, a przewody wentylacyjne muszą być czyszczone co najmniej jeden raz w roku. Kontrolowanie przewodów kominowych nakłada natomiast prawo budowlane, które każdy z przewodów nakazuje sprawdzać nie rzadziej niż raz w roku– tłumaczy jeden z jeleniogórskich kominiarzy.
W przypadku pożaru lub zadymienia, którego przyczyną jest brak konserwacji przewodów kominowych, strażacy Państwowej Straży Pożarnej mogą nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł lub skierować sprawę do sądu.