Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Piotra, Tomasza
Czytających: 8675
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Onkolog i jego rola w dzisiejszej medycynie. Czy obawiać się onkologa?

Poniedziałek, 13 lutego 2017, 12:03
Aktualizacja: Wtorek, 21 lutego 2017, 15:31
Autor: KCM
Jelenia Góra: Onkolog  i jego rola w dzisiejszej medycynie. Czy obawiać się onkologa?
Fot. KCM Clinic SA
Od stycznia 2017 w KCM została uruchomiona Poradnia Onkologiczna i Profilaktyki Piersi w KCM, prowadzona przez doktora Gerarda Owsiańskiego, specjalistę chirurgii onkologicznej i onkologii.

Rozmowa z Panem Doktorem Owsiańskim na temat roli onkologa we współczesnej medycynie.

- Panie doktorze, jaka jest rola onkologa w dzisiejszej medycynie?
- Wsłuchać się w organizm. Zbadać, poradzić, uspokoić, znaleźć rozwiązanie
Ale nie chciałbym to umówić tylko o onkologii. O tym, że nie ma typowych objawów nowotworu, a niepokojące są wszelkie dolegliwości, które trwają dłużej niż kilka tygodni, nie zmniejszają się, albo powracają po krótkiej przerwie. Że niepokojące jest wszelkie nieprawidłowe krwawienie, niesymetryczne zgrubienia w piersi, zmiana dotychczasowego wyglądu znamion na skórze. Kaszel i chrypka, zaparcia lub biegunka- mogą być objawem rozwijającego się problemu onkologicznego.
Objawy ogólne-utrata wagi ciała, czy osłabienie, to również potencjalne objawy nowotworu. Badania okresowe - rtg płuc, mammografia, USG, PSA, czy zwykła morfologia krwi to podstawa współczesnej profilaktyki.

Ale nie o tym chcę mówić. Już samo słowo onkolog budzi niepokój. Onkologia-to coś co oznacza uczucie zaskoczenia, niepewności i strachu o siebie lub bliskich.
Onkolog, to ktoś, kto może sprawić, że życie na zawsze się zmieni.
To prawda. Zmieni. Czasem naprawdę radykalnie. Ktoś, kto dotychczas żył tylko pracą, nagle ma czas dla siebie. Chce zwolnić tempo życia, zmienić nawyki żywieniowe. Zauważa, że świat, to nie tylko praca, szkoła, czy dom. Że jest coś wyjątkowo ważnego, o co warto walczyć. Coś do tej pory zaniedbywane i czemu poświęcano czasu niewiele lub wcale, jest istotną częścią życia. Moje zdrowie.

- To prawda, pacjenci z reguły obawiają się onkologa…
Rozumiemy, ze czas oczekiwania na wynik biopsji, niepewność tego wyniku, setny raz analizowanie medycznych terminów, które padły z ust lekarza, lub opisów, które znaleziono w internecie, jest wyjątkowo bolesnym doświadczeniem. Wpływa on, jednak, na moc postanowienia: od tej chwili moje życie się zmieni. Że nigdy już, nie będę tak ryzykować. Zmienię swoją dietę. Będę odżywiać się naturalnie, bez niepotrzebnej chemii. Zrzucę wagę, rzucę palenie, ograniczę solarium. Że wreszcie będzie czas, wsłuchać się w to, co mówi mój organizm. Bo on mówił: że ta nierówność w piersi, która nie zniknęła po miesiączce, to uczucie ucisku, jest czymś, co muszę wyjaśnić. Kaszel, którym organizm mnie męczył od kilku tygodni, to było wołanie. To uczucie pełności w dole brzucha, to prośba o pomoc. Ten pieprzyk, który był tak długo, o którym słyszałem, żeby go nie ruszać, to był sygnał, powtarzany dzień za dniem, przez wiele miesięcy: idź po pomoc, zapytaj, dowiedz się, przecież warto.

- Co jest przyczyna choroby onkologicznej?
Przyczyną choroby jest zachwianie równowagi. Zupełnie tak, jakby ktoś szedł na Łabski Szczyt i potknął się o kamień. Traci oparcie, ziemia usuwa się spod nóg, wyciąga ręce, żeby się czegoś przytrzymać. Tak należy rozumieć onkologię. Tak ja ją rozumiem. To wyciągnięta ręka, która może podtrzymać, przywrócić równowagę, pomóc iść dalej. To zrozumiałe, że będzie trzeba usunąć ten kamień, może nawet wielkim wysiłkiem, czasem znaleźć inne rozwiązanie. Bo droga prowadzi dalej. Wystarczy iść wolniej, rozglądając się uważnie.
Choroba nowotworowa jest z nami od tysięcy lat. Parząc na eksplozję liczby ludzkości, musieliśmy wykształcić mechanizmy obrony przed nią. Wydaję się jednak, że obecny styl życia w wiecznej pogoni za czymś, spowodował, że zapomnieliśmy, jak to robić.

- Pacjenci z obawy przed wizytą, zaniedbują tez jak wiemy profilaktykę onkologiczną…
Tak, na przykład zaniedbują niepotrzebnie regularną diagnostykę profilaktyczną piersi przy pomocy USG, która przeprowadzana powinna być 1 x w roku u każdej kobiety, i jest niezwykle skuteczna metoda w rozpoznawaniu zmian wczesnych!
U kobiet dojrzałych powinna być dodatkowo uzupełniona o mammografię, wykonywana co 2 lata u kobiet > 45 r z.
Do onkologa nie ma skierowań. Nie ma też niepotrzebnych wizyt. Warto, jednak, przyjść na badania profilaktyczne, czy z poprzednimi badaniami, mammografią, USG, wykonanymi przez lekarza rodzinnego. Pozwoli to szybciej rozwiązać problem. Znaleźć odpowiedź.

Zapraszamy do naszej Poradni Onkologicznej na badania profilaktyczne i diagnostykę piersi!
UWAGA: Wszystkie pacjentki z podejrzanymi zmianami przyjmowane są PRIORYTETOWO

Gerard Owsiański
specjalista chirurgii onkologicznej

KCM Clinic S.A.
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
tel.: +48 75-611-2222
e-mail: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
369
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czemu Musk chce być blisko Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group