Odwiedzający Europejską Perłę Baroku turyści i pielgrzymi mogą się cieszyć jakością i oryginalnym dźwiękiem zabytkowych organów Michaela Englera. W Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie zakończył się II etap projektowych prac konserwatorskich tego instrumentu.
Remont wykonała niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH, a całość była nadzorowana przez ks. dra Piotra Dębskiego, specjalistę od muzyki kościelnej. Przedsięwzięcie kosztowało 14 960 euro i zostało pokryte przez fundację Erika-Simon.
- Zakres prac obejmował prace konserwatorskie przy sekcji głównej instrumentu w połączeniu z czyszczeniem, usunięciem usterek, uszkodzeń oraz strojeniem sekcji – informuje Jacek Trybuła, rzecznik Opactwa w Krzeszowie. – Wykonano: demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, dezynfekcję usuwającą grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwacja wiatrownic, naprawę wentyli, wymianę uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulacja traktury, a także montaż, intonację i strojenie sekcji – wymienia rzecznik.
Instrument Michaela Englera w bazylice to unikat. Organy składają się w 95 procentach z oryginalnych części. Całe organy posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada korytarze i klatki schodowe, ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.
- Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne Letnie Koncerty Organowe "Muzyka Dawnych Mistrzów" - w lipcu i sierpniu organy zabrzmią fenomenalnie! – podsumowuje Jacek Trybuła.