- Umówiliśmy się z organizatorami Biennale, że spróbujemy zrobić dużą akcję upamiętniającą Ewę i Wojtka. Tomasz Mielech z Jeleniogórskiego Centrum Kultury zrobił seminarium na początku Biennale - na początku września - a my zamykamy tę wystawę – powiedziała Janina Hobgarska, wiceprezes stowarzyszenia. Jak zaznacza J. Hobgarska, w każdej fotografii jest pamięć i zależało organizatorom na tym, aby pokazać piękne fotografie obojga artystów, jak i utrwalić w naszej pamięci ich znaczenie w jeleniogórskim i ogólnopolskim środowisku fotograficznym.
W ramach projektu, JCK wydało katalog pt. „Góry”, a stowarzyszenie „Miejsca”. Wystawa „Hommage a Ewa Andrzejewska & Wojciech Zawadzki ” w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej gościć będzie do 30 listopada 2018 r.
W trakcie seminarium odbyły się trzy wykłady. Wystąpili: Andrzej Saj (red. naczelny pisma Format), Marek Szyryk (prof. Wyższej Szkoły Filmowej we Wrocławiu) oraz Adam Sobota (wieloletni kurator fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Program był wzbogacony o bloki wspomnień Marka Grygiela, Janusza Nowackiego, Magdy Świątczak, Jakuba Byrczka, Marka Likszteta, Andrzeja Rutyny, Sławoja Dubiela, Macieja Hnatiuka czy Jacka Jaśko. W ramach wystawy „HOMMAGE a Ewa Andrzejewska & Wojciech Zawadzki ” po dwie fotografie prezentują: Tomasz Michałowski, Tomasz Mielech, Janina Hobgarska, Jakub Byrczek, Marek Szyryk, Sławoj Dubiel, Marek Liksztet, Maciej Hnatiuk, Rafał Swosiński, Janusz Nowacki i Halina Marcinek.
W niedzielę (14.10) seminarium odbywa się w godz. 10:00 – 13:00 w Książnicy Karkonoskiej. Następnie uczestnicy udadzą się w plener – ulicami Jeleniej Góry będą przechadzali się i wykonywali zdjęcia w ramach projektu One Day Photo Jelenia Góra, a o godz. 16:00 spotkają się przy ul. Elsnera 4, gdzie zostanie uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Jerzemu Winklendtowi, który mieszkał w tym budynku 37 lat.
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.