- Kiedy funkcjonowała tu szkoła tzw. rolnicza, próbowano z tą rośliną walczyć i sukcesywnie ją wycinano – mówili nam mieszkańcy Sobieszowa. - W tej chwili teren jest zapomniany i roślina swobodnie zaczęła się rozrastać. Obawiamy się o swoje zdrowie i zdrowie naszych dzieci. Apelujemy o jak najszybsze usunięcie szkodliwej rośliny - prosili.
Obecnie teren po przeniesieniu szkoły na ul. Leśnej, należy do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Po naszym zgłoszeniu reakcja miejskich służb była natychmiastowa.
- Pracownicy już pojechali na miejsce, by powycinać tę roślinę – powiedziała nam godzinę po naszym telefonie w tej sprawie wiceprezydent Jeleniej Góry Mirosława Dzika. – Jeśli mieszkańcy zauważą ten niebezpieczny barszcz na terenie miejskim, prosimy o natychmiastowym zgłaszaniu tego do Wydziału Gospodarki Komunalnej – dodała Mirosława Dzika.
Kontakt z Barszczem Sosnowskiego powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.
Osoby, które podejrzewają, że miały styczność z barszczem, powinny dokładnie umyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Powinny pamiętać, aby unikać słońca przez dwie doby, bo poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła, jednak niedługo potem zaprzestano jego uprawy. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego jest o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. (za Wikipedią)