Poniżej program wydarzeń:
• Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze:
12.05. godz. 10:00 - 17:00
Pokazy prof. Małgorzaty Dajewskiej
13.05. godz. 15:00 - 23:00
Pokazy Aleksandry Kujawskiej – artystki szkła
Małgorzata Dajewska, profesor zwyczajny. W latach 1977-1982 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w Katedrze Szkła, w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Od 1984 r. pracuje jako nauczyciel akademicki w macierzystej uczelni, obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W latach 1996-2002 kierownik Katedry Szkła, później dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła. Zajmuje się małą formą rzeźbiarską w szkle, wykorzystując technikę szlifowania, piaskowania, rytowania, zgrzewania. Na swych szklanych obiektach często umieszcza wygrawerowane wiersze własnego autorstwa. Od 1984 r. brała udział w ponad stu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Kuwejcie, Belgii, Niemczech, Japonii, USA, Francji, Szwajcarii, Holandii, Finlandii, Meksyku, Włoszech. Zdobyła I nagrodę w konkursie "Polskie Szkło 95" za zestaw stołowy "Aquarius", który na Targach Poznańskich nagrodzono złotym medalem. Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Watykańskiego, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Regionalnego w Toruniu, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, BWA w Sandomierzu oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. W 1999 r na zamówienie władz Sosnowca wykonała rzeźbę ze szkła dar od miasta dla papieża Jana Pawła II. W roku 2003 zaprojektowała i zrealizowała statuetkę "Złoty Laur Akademicki" - dar Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola, także dla papieża Jana Pawła II. Laureatka wielu nagród i odznaczeń 1995 – I nagroda w konkursie „Szkło ’95” 1996 – Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za zestaw stołowy Aquarius, 2006 – Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii[4] 2009 – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2012 – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2014 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Aleksandra Kujawska Uczennica Władysława Czyszczonia w klasie szkła artystycznego, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Cieplicach Śląskich Zdrój. Następnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu, gdzie ukończyła na Wydziale Szkła i Ceramiki studia magisterskie, podyplomowe i doktoranckie.
Zajmuje się atawistyczną tęsknotą człowieka za naturą i wspólnotą.
Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Nowym Borze, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni, Jeleniej Górze.
Zdobywczyni nagród m.in.: 1 miejsce - Diament Meblarstwa, 1 miejsce w
międzynarodowym konkursie „Szklana Improwizacja”, laureatka „Must Have 2020” Łodź Design, laureatka „ Must Have 2021” Łódź Design Festiwal, Finalistka Konkursu „ Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, laureatka - wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Konkursu „Design Educated” w Niemczech.
Uczestniczka wystaw min: London Design Week, Expo Mediolan, The Venetian Glass Week, Biennale Szkła Sofia, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu.
Stypendia i dotacje min: Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego,
Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Yorku,
Pilchuck Glass School w USA.
• Hol Główny Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: Warsztat grawerski – Marcin Zieliński
godz. 16:00-17:00; 18:00-20:00
Marcin Zieliński to utalentowany twórca, absolwent Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze, który w mistrzowski sposób opanował tradycyjną obróbkę szkła. W swojej twórczości stosuje dawne techniki szlifierskie przy użyciu zabytkowych warsztatów kuglerskich. Tworzy szkło tradycyjne, ale także nowoczesne i unikatowe formy. Jest jednym z nielicznych w Polsce mistrzów tej niezwykle trudnej i wymagającej dziedziny sztuki. Jego działania podtrzymują tradycje szklarskie w Karkonoszach i mają pozytywny wpływ na propagowanie regionu w obszarze zdobienia szkła artystycznego.
• Budynek Muzeum:
„Galeria na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze:
godz. 16:30
Rozdanie nagród w konkursach dla dzieci i młodzieży
- „Praca Przewodników Sudeckich PTTK” – praca przewodników sudeckich PTTK z uwzględnieniem ich trudu, jaki związany jest z turystyką górską (uczniowie klas IV-VIII)
- „Dzieła Aleksandra Fredry w malarstwie i rysunku” – wykonanie pracy plastycznej zainspirowanej konkretnym dziełem Aleksandra Fredry (wierszem, bajką, komedią, etc.) – (starsze grupy przedszkolne oraz klasy I-IV)
- „Pocztówka muzealna” – stworzenie karty pocztowej dotyczącej wystaw stałych w Muzeum Karkonoskim (uczniowie klas I-IV)
• Budynek Muzeum:
godz. 17:00 – 17:45
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej szkła artystycznego – Edyta Patro, Marcin Zieliński
• Dziedziniec Muzeum:
godz. 16:30 – 19:00
Zabawy dla dzieci - malowanie zabytków wyciętych z płyty pilśniowej.
• Budynek Muzeum:
„Galeria na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze:
godz. 18:00
Wernisaż wystawy fotografii Teresy Kępowicz i Janiny Hobgarskiej pt. „Blisko i daleko” .
Ideą wystawy jest pokazanie fotografii miejsc szczególnie ważnych dla każdej z artystek.
Ważnych z powodu częstego z nimi obcowania lub jako zapadające w pamięć zapisy pierwszego wrażenia. Pokażą je, w sposób charakterystyczny dla własnych zainteresowań i doświadczeń artystycznych, z dwóch perspektyw – bliskiej i dalekiej.
Bliska – jest pokazem tego co jest nieodległe geograficznie, łatwo dostępne i dobrze rozpoznane poprzez częsty kontakt. Bliskość objawi się także przez sposób obrazowania polegający na skupieniu się na detalu, swoistej próbie dotknięcia powierzchni, zagłębienia się w strukturę fotografowanego obiektu i dostrzeżenie istotnych elementów tworzących całość.
Daleka – przedstawi obrazy fotograficzne widziane z oddali, biorąc pod uwagę odległość fizyczną i mentalną. Będą to przedstawienia powstałe z zaciekawienia nieznanym, próbujące pokazać jego urodę i oryginalność jak i zbliżyć się do istoty ich atrakcyjności wizualnej i kulturowej.
Oba pojęcia - blisko i daleko – są traktowane wieloznacznie, ich interpretację emocjonalną, symboliczną i społeczną z pewnością uzupełnią widzowie.
Autorki posiadają duży dorobek twórczy. Teresa Kępowicz głównie w dziedzinie malarstwa, a Nina Hobgarska w fotografii krajobrazu. Obie są członkiniami Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii.
• Dziedziniec Muzeum:
godz. 19:00 -19:30
Pokaz Szalonego Naukowca z „Podziemi Time Gates” – eksperymenty z ciekłym azotem.
• Teren zewnętrzny:
godz. 20:00
Bezpłatne zwiedzanie „Podziemi Time Gates” i Wzgórza Kościuszki w świetle lamp naftowych. (obowiązuje rezerwacja: biuro@timegates.pl; tel: 602 171 469
• Po zwiedzaniu „Podziemi Time Gates” i Wzgórza Kościuszki przejście do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
• Budynek Muzeum:
„Galeria na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze:
godz. 20:00
Wykład - Przewodnicy Sudeccy dla Regionu
• Hol Główny Muzeum Karkonoskiego:
godz. 20:45
Quiz wiedzy o Muzeum – przewidziane nagrody z Jelenia Plast.
• Budynek Muzeum:
godz. 21:30
Zwiedzanie Muzeum z Przewodnikiem