Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 8727
Zalogowanych: 63
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jakuszyce: Petycja w obronie tras w Jakuszycach

Poniedziałek, 27 maja 2024, 8:08
Autor: WAC
Jakuszyce: Petycja w obronie tras w Jakuszycach
Fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów
Ponad 2900 osób podpisało się pod petycją Stowarzyszenia Bieg Piastów domagającą się wprowadzenia zmiany prawa w celu ochrony narciarskich tras biegowych. Treść petycji została przekazana przez dyrektor BP Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost posłance Zofii Czernow i za jej pośrednictwem trafi do Sejmu.

Jak piszą autorzy petycji od kilku lat bieganie po przygotowywanych ogromnym kosztem przez Stowarzyszenie Bieg Piastów trasach staje się coraz mniej bezpieczne, gdyż chodzi po nich coraz więcej pieszych oraz innych osób bez nart. Dochodzi do sytuacji bardzo niebezpiecznych i konfliktowych pomiędzy narciarzami biegowymi a pieszymi, którzy niszczą tory, poruszają się środkiem tras i wychodzą bezpośrednio pod narty biegaczy narciarskich. Do rzadkości nie należy niestety wożenie przez pieszych dzieci na sankach i zjeżdżanie na nich po narciarskich trasach biegowych, często wprost pod narty biegaczy narciarskich.

Przepisy dotyczące narciarskich tras biegowych są niespójne, wzajemnie sprzeczne i dające pole do różnych interpretacji – czytamy w petycji. Nie dają jednoznacznej podstawy prawnej rozwiązania problemu – wprowadzenia zakazu wstępu na narciarskie trasy biegowe, przygotowywane ratrakiem, osób poruszających się inaczej, niż na nartach. Niebezpieczne sytuacje powodują bowiem nie tylko piesi, ale także osoby z sankami, psami, rowerzyści i snowbaordziści. Z powodu braku odpowiednich przepisów, nasze liczne prośby kierowane o pomoc w tej sprawie, kierowane do różnych instytucji, nie dały żadnego rezultatu.
Dlatego prosimy o wprowadzenie przepisów, które pozwolą zapobiegać opisanym powyżej sytuacjom. Jest to niezwykle ważne dla tysięcy biegaczy narciarskich, będzie też krokiem w kierunku dostosowania prawa do wyzwań, jakie stawia przed nim zmieniająca się rzeczywistość, w tym zmiana stylu życia milionów Polaków na zdrowy i aktywny. Ten zapis dałby także nadleśnictwom w całym kraju możliwość regulowania ruchu innych grup, na przykład biegaczy bez nart, turystów pieszych, turystów z psami czy rowerzystów. Byłby to krok milowy w stronę możliwości zarządzania terenami leśnymi w sposób gwarantujący społeczeństwu bezpieczeństwo.

Twoja reakcja na artykuł?

76
56%
Cieszy
23
17%
Hahaha
5
4%
Nudzi
4
3%
Smuci
14
10%
Złości
13
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
604
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group