Na co potrzeba aż 2 mln zł?
Otóż tyle kosztuje kompleksowa restauracja, która będzie trwała wiele miesięcy.
Są to m.in. badania konserwatorskie oraz precyzyjne prace organmistrzowskie. Bez tego niemożliwe będzie przywrócenie pełnej funkcjonalności instrumentu. Proces ten wymaga nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale i dużych pieniędzy.
- Każda wpłata - nawet najmniejsza - przybliża nas do celu. Dziś, aby przywrócić organom dawną świetność i umożliwić ponowne rozbrzmiewanie ich potężnego dźwięku, potrzebujemy Waszej pomocy! - mówią Pijarzy.
Zbiórka dopiero ruszyła i na koncie nie ma jeszcze zbyt wielu pieniędzy. Na remont organów wpłacać można TUTAJ.
Choć z zewnątrz organy nie wyglądają źle, to w środku już nie jest tak dobrze. Cały mechanizm i wszelkie elementy, których nie widać, wymagają restauracji, odnowienia lub wymiany.
Organy w kościele św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach to niezwykłe dziedzictwo kulturowe i historyczne, które od wieków towarzyszy wiernym w modlitwie oraz zachwyca melomanów swym brzmieniem podczas koncertów.
Film: Miasto Jelenia Góra/ Polska na weekend.tv
Organy zrobił mieszkaniec... Piechowic
Zabytkowe organy, których wykonanie ukończono w 1776 roku, są dziełem wybitnego mistrza Gottfrieda Herbsta z Piechowic. Ich bogato zdobiona szafa organowa, wykonana z drewna, polichromowana i złocona, stanowi nie tylko arcydzieło sztuki sakralnej, ale również zabytek techniki organmistrzowskiej.
Przez lata organy były modyfikowane przez różnych twórców, m.in. Heinricha Stillera, co uczyniło je unikatowym przykładem rozwoju sztuki organowej w Europie.
Obecnie instrument znajduje się w stanie, który uniemożliwia jego normalne użytkowanie.
Mechanika jest w znacznym stopniu uszkodzona, piszczałki uległy deformacjom, a skomplikowany system wiatrownic wymaga gruntownej rekonstrukcji.
- Jeśli nie podejmiemy działań teraz, to ten niepowtarzalny skarb kultury może ulec nieodwracalnemu zniszczeniu - dodają Pijarzy.
Dlaczego warto ratować organy?
Cieplickie organy nie są tylko instrumentem muzycznym, ale stanowią ważny element duchowego i kulturalnego życia lokalnej społeczności. Ich odrestaurowanie pozwoli: przywrócić należny blask historycznemu zabytkowi, wzbogacić liturgię pięknem klasycznego brzmienia, organizować koncerty organowe i wydarzenia kulturalne oraz edukować przyszłe pokolenia o znaczeniu i budowie historycznych instrumentów.
Na remont organów wpłacać można TUTAJ.
Dla chętnych do pomocy podajemy dane kontaktowe organizatorów "organowej" zbiórki: telefon 575 377 100, email: organy.cieplice@gmail.com.