Niezwykłe widowisko z pogranicza teatru i tańca LUNIS. Pokój Amesa – opowieść o ludzkich pragnieniach o byciu oryginalnym i wyjątkowym, a zarazem o lęku przed wyróżnianiem się i społecznym wykluczeniem powodowanym przez zazdrość i hipokryzję innych. ACH, METER – kontrowersyjny spektakl, stworzony w oparciu o fragmenty Utworu o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff, będący manifestem dotyczącym łamania praw człowieka, a także narodowych tożsamości, wojny i trudnej roli matki. „Żywot świętych osiedlowych”, czyli fantastyczna opowieść o mieszkańcach Osiedla przekonanych, że ich miejsce zamieszkania powstało dzięki „boskiej betoniarce” poza planem stworzenia czy Rewelacyjny „More Heart Core!” w wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka z Teatru Porywacze Ciał z Poznania, który „dosłownie wgryzł się w mózgi publiki” jak to określił jeden z uczestników, oto z czym mieliśmy do czynienia podczas tegorocznej PESTKI.
Ale nie tylko, po spektaklach w klubie Kwadrat w budynku JCK przy ul. Bankowej odbywały się liczne koncerty w tym Chorych na Odrę, Babu Król, Kamp! i Kosmostumostów L.U.C.
- Festiwal PESTKA upłynął nam z wielką pompą. Spektakle, a byliśmy na wszystkich, wywarły na mnie i mojej żonie wielkie wrażenie. I nie chodzi tutaj o treść, w przypadku awangardy trudno o klarowną recenzję z uwagi na mieszanie się znaczeń i form teatralnych, lecz o sam klimat dodatkowo podkreślony muzyką i grą świateł. Wyjątkowe doznania, także podczas koncertów – mówili nam Tomasz i Karolina Markowscy, uczestnicy PESTKI.
Istotnie, sztuki prezentowane na PESTCE wymykają się klasycznym recenzjom. Tutaj liczy się „odbiór osobisty”; wrażliwość widza na grę aktorów i ekspresję budowaną za pomocą dźwięków i świateł. W galerii znajdą Państwo zdjęcia z poszczególnych spektaklów i koncertów.