JELENIA GÓRA: Pomocna dłoń dla zagrożonych rodzinną przemocą
Aktualizacja: 10:46
Autor: UM
Celem pracy Zespołu jest możliwie efektywne świadczenie pomocy osobom zagrożonym przemocą w rodzinie. – W tych sprawach konieczne jest współdziałanie wielu stron – powiedział Marcin Zawiła.
– Skuteczne są czynności podejmowane przez organizacje samorządowe, które łatwiej, niż urzędy docierają do ludzi pokrzywdzonych. Ale z drugiej strony tylko dzięki pracy urzędów i instytucji można systemowo rozwiązywać problemy, zapewniać bezpieczne schronienie, utrzymywać w gotowości miejsca, w których ludzie w poczuciu zagrożenia mogą poczuć się bezpiecznie .
W skład zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele MOPS, Ośrodka Interwencji Kryzysowych, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, ale przede wszystkim – wielu organizacji pozarządowych. Do zespołu należą też kuratorzy sądowi, zawodowi i społeczni, dopraszani będą też – w razie potrzeby – prokuratorzy, czy przedstawiciele innych służb. Wspólnym celem pracy jest usprawnienie przepływu informacji i natychmiastowe reagowanie na przejawy przemocy. Zadania szczegółowe opisano w „Programie przeciwdziałania przemocy oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie dla Jeleniej Góry na lata 2011 – 2015”.
- Ten zespół jest jednym z kilku działających w mieście – powiedział Marcin Zawiła – ale jedna cecha jest dlań wyróżniająca. Członkowie tego właśnie zespołu muszą – z oczywistych powodów – podpisać oficjalny dokument prawny o zachowaniu poufności informacji i danych. Będą bowiem podejmowali interwencje w wyjątkowo wrażliwych obszarach bytowych jeleniogórskiej społeczności.