Niedziela, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 10739
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Porozumienia Sierpniowe – trwają obchody

Sobota, 2 września 2017, 14:07
Aktualizacja: Niedziela, 3 września 2017, 7:00
Autor: MK/Jel
Polska: Porozumienia Sierpniowe – trwają obchody
Fot. Użyczone
W tym roku centralne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się w Lubinie. Jutro (3.09) okolicznościowe uroczystości w Jeleniej Górze.

W obchodach w Lublinie uczestniczyły najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem polskiego rządu Beatą Szydło, ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, ministrami w Kancelarii Premiera Elżbietą Witek oraz Adamem Lipińskim. Obecny był prezesem IPN-u dr Jarosław Szarek.

Do Lubina zjechała Komisja Krajowa NSZZ Solidarność na czele z jej przewodniczącym Andrzejem Dudą. Region jeleniogórski reprezentował senator Krzysztof Mróz oraz szef Solidarności Franciszek Kopeć.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Zbigniew Kiernikowwski. Po mszy licznie zgromadzeni przedstawiciele rządu i „Solidarności” oraz mieszkańcy przeszli pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82 przy Wzgórzu Zamkowym.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągniecia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy duszpasterskiej i społecznej. Z regionu jeleniogórskiego odznaczony został ks. Marian Kopko - kustosz sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie, który przez wiele lat był kapelanem ‘Solidarności”. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że są tylko dwa miejsca w Polsce, gdzie można obchodzić rocznicę powstania „Solidarności”. Są to Gdańsk i właśnie Lubin, gdzie robotnicy własna krwią podpisali Porozumienia Sierpniowe. Na koniec prezydent, premier, ministrowie, parlamentarzyści rodziny ofiar złożyły kwiaty pod krzyżem stojącym w miejscu tragicznych wydarzeń.

Przypomnijmy, że w 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie pokojowo demonstrowali robotnicy przeciwko władzy komunistycznej, którzy zostali ostrzelani z ostrej amunicji przez ZOMO. Zginęły trzy osoby, rannych zostało kilkadziesiąt osób także przypadkowych przechodniów.

Jeleniogórskie obchody powstania Solidarności odbędą się jutro tj. 3 września. O godz. 10.30 odprawiona zostanie uroczysta msza w Bazylice św. Erazma i Pankracego, podczas której zostanie poświęcony sztandar Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Następnie złożone zostaną kwiaty pod tablicą poświęconą „Solidarności” oraz odbędzie się okolicznościowe spotkanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy dostałeś kiedyś mandat za brak biletu parkingowego, czyli za nieopłacone parkowanie?

Oddanych
głosów
719
Nie
61%
Tak, raz kiedyś
31%
Tak, kilka razy
8%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
"Coraz mniej kontrolujemy rozwój"
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Kurort przestanie witać odorem ścieków
 
Aktualności
Bawili się w stylu country w Siedlęcinie
 
Aktualności
W gipsie z telefonem
 
Karkonosze
Podziwiajcie potęgę przyrody w przyspieszonym tempie!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group