- Jesteśmy na etapie porozumienia z niemieckim partnerem – miastem Boxberg w sprawie złożenia wspólnego wniosku na tę inwestycję i wierzymy, że tym razem uda się skutecznie pozyskać potrzebne pieniądze do renowacji zarówno pałacyku, jak i zespołu pałacowo- parkowego. Informację, czy udało nam się pozyskać pieniądze na ten cel, dostaniemy najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Studium wykonalności oraz analizę ekonomiczno- finansową (na potrzebę składanego wniosku „Renowacja zabytkowego XIX-wiecznego zespołu pałacowo- parkowego w Jeleniej Górze- ochrona bioróżnorodności parku) przygotuje Marzena Przybylska z Gorzowa Wielkopolskiego, która spośród dziewięciu chętnych firm zaproponowała najniższą cenę - 4990 zł.
Planowany zakres prac w ramach projektu obejmować będzie – poza renowacją pałacyku - m.in.: rewaloryzację około 2 ha parku (gdzie jest ok. 90 drzew, krzewów i bylin), modernizację i utwardzenie istniejących alejek oraz wytyczenie ścieżek dydaktycznych, remont obiektów znajdujących się w parku w tym altany, montaż obiektów małej architektury oraz oświetlenie.
Obiekt został przejęty przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku. Pałacyk wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje. Ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka. W minionym roku przeprowadzono remont dachu pałacyku. Niedokończony został dach na wieżyczce, bo Miasto liczy na to, że sfinansuje to z dofinansowania unijnego.