Teksty Norwida nie są łatwe. Tymczasem Alina Obidniak w swoim dorobku reżyserskim, który obejmuje ponad sześćdziesiąt tytułów z dramaturgii polskiej i światowej, ma również udane adaptacje utworów Cypriana Kamila Norwida takie jak „Śpiewam miłosny rym...” (1982), „Promethidion” (1988) czy „Norwid” (1995). Wieloletnia dyrektorka jeleniogórskiego teatru nigdy nie kryła bowiem fascynacji Norwidem. „To poeta, który jest mi najbliższy” – podkreślała często w wywiadach i na licznych spotkaniach.
W spektaklu „Sztukmistrz” Alina Obidniak wykorzystała swój pomysł inscenizatorski z ułożonego przez siebie scenariusza „Myśleć Norwidem”, który zamierzała wystawić przed laty na scenie, ale z różnych powodów nie udało jej się tego zrealizować. Ten materiał literacki składa się z kilku części, które reżyserka zatytułowała: Norwid o Polakach, Norwid o Polsce, Norwid o Europie, Norwid o religii i Norwid o sztuce.
Niewątpliwym atutem „Sztukmistrza” opartego na twórczości Norwida jest przejmująca muzyka skomponowana przez Bogdana Dominika oraz nowoczesna scenografia Janusza Kijańskiego. W spektaklu wystąpią: Irmina Babińska, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Robert Dudzik, Piotr Konieczyński oraz Tadeusz Wnuk, którym reżyserka Alina Obidniak zapewniła atmosferę swobody twórczej.
Warto też wspomnieć, że w marcu nakładem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu ma się ukazać autobiografia, nad którą Alina Obidniak pracowała przez siedem miesięcy. Książka opisuje m.in. spotkania autorki z jednym z największych reformatorów teatru XX wieku Jerzym Grotowskim, prof. Januszem Deglerem, Krystianem Lupą czy filozofem Henrykiem Skolimowskim.