W spotkaniu z jeleniogórskimi urzędnikami brała udział Lucyna Musiał - pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami oraz równego traktowania.
Mam nadzieję, że te mieszkania powstaną, bardzo bym tego chciała i wierzę, że tak się stanie - powiedziała Lucyna Musiał. - To jest taka bezpieczna przystań dla osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim intelektualnymi. To alternatywa dla domów pomocy społecznej, a dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami daje poczucie spokoju, bo wiemy co się stanie z dziećmi, gdy nas zabraknie. Mieszkania pozwalają im na w miarę samodzielne życie. Mają swój pokój, kuchnię, łazienkę. Mieszka tam zazwyczaj jedna lub dwie osoby. Mają wsparcie pielęgniarek, asystentów i siebie samych - dodała L. Musiał, która wizytowała już podobne mieszkania w Dzierżoniowie, gdzie świetnie to funkcjonuje.
Jak zaznacza pełnomocniczka prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz równego traktowania - najprościej będzie wybudować takie mieszkania od podstaw, gdyż przerabianie i dostosowywanie obecnej infrastruktury może być bardziej kosztowne. Rodzice mają częściowo partycypować w kosztach powstania mieszkań, a Miasto ma przekazać grunty. Osoby, które dostaną takie mieszkania bardzo często są uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej lub pracownikami Zakładów Aktywizacji Zawodowej i dzięki tym rozwiązaniom są w stanie rozwijać się i żyć coraz bardziej samodzielnie.
Na spotkaniu ustalono, że rodzice oraz inni zainteresowani utworzą fundację, która mogłaby takie mieszkania prowadzić. Myślimy już o przeznaczeniu gruntu pod budowę tych mieszkań - ogłosiły na Facebooku władze miasta. Osoby zainteresowane włączeniem się do tej inicjatywy, proszone są o kontakt z pełnomocnikiem mailowo: pelnomocnik@jeleniagora.pl lub pod nr tel.: 513-197-857.