Spektakle są prezentowane z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, projekcją dialogów oraz tłumaczeniem na język migowy.
Porównując sytuację pod koniec ubiegłego roku i obecną, to dwa zupełnie inne teatry jeśli chodzi o dostępność, która jest dzisiaj na bardzo wysokim poziomie - ocenił Mariusz Trzeciakiewicz z Fundacji Katarynka.
W czerwcu ostatni spektakl w ramach projektu, ale władze jeleniogórskiej placówki zapewniają, że nie zamkną się na osoby ze specjalnymi potrzebami i w nowym sezonie artystycznym nie zabraknie przedstawień dla osób z wadami słuchy, bądź wzroku.
Pracowałem w wielu miejscach, gdzie działania dostępnościowe wydarzały się tylko na okoliczność projektu, Kończyło się finansowanie i kończyła się dostępność. Naszym celem jest promocja dostępności w taki sposób, aby instytucja kultury stała się samowystarczalna - dodał przedstawiciel Fundacji Katarynka, ciesząc się, że Jelenia Góra nie zaprzestanie otwarcia na ludzi ze specjalnymi potrzebami.
To bardzo dobry pomysł, ponieważ osoby niewidome i niedowidzące były wykluczone z życia kulturalnego, a dzięki takim inicjatywom mogą świadomie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta - podkreśliła Iwona Tymiuk, prezes jeleniogórskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, która wśród członków związku ma osoby, które do teatru wybrały się po 30-40 latach, a niekiedy pierwszy raz. - Brakowało im odwagi, bali się ograniczeń, a dzięki "Kulturze bez barier" mogą z tego świadomie korzystać - dodała I. Tymiuk.
Audiodeskrypcja: Fundacja Katarynka
Lektor: Agata Darnowska.
Tłumacz migowy: Aleksandra Szalek-Palmowska i Anna Morawska.
Koordynatorka projektu: Dorota Fruba.
Ostatnim spektaklem w ramach "Kultury bez barier" w sezonie 2022/2023 będzie "Ania z Zielonego Wzgórza". Sztuka zostanie zaprezentowana 3 czerwca o godz. 17:00.
Autor: Robin Hawdon
Tłumaczenie: Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyser: Jerzy Bończak
Scenografia: Klaudia Solarz
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Występują: Marta Kędziora-Nowaczek, Magdalena Kępińska, Jacek Grondowy, Piotr Konieczyński, Robert Mania.
Spektakl został zaprezentowany w ramach przedsięwzięcia grantowego „ ZOBACZ, USŁYSZ, POCZUJ – TEATR DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.