Bilety elektroniczne w Jeleniej Górze pojawią się w przyszłym roku od 1. września. Miejski Zakład Komunikacyjny na jego wdrożenie w formie karty bezstykowej (podobnej do karty bankomatowej) otrzymał 85-procentowe dofinansowanie z 5 mln 800 tys. zł (netto), stanowiących wartość tej inwestycji. System ma ułatwiać korzystanie z usług i skrócić czas obsługi pasażera. Bilety będzie można kupić w punktach obsługi pasażera, przez internet oraz w automatach stacjonarnych.
– Wprowadzając bilety elektroniczne przede wszystkim odejdziemy od sprzedaży okresowych biletów papierowych, które od września 2014 będą zawarte na karcie elektronicznej podobnej do karty bankomatowej – wyjaśnia Marek Woźniak, prezes MZK w Jeleniej Górze. – Bilet okresowy będzie można kupić przez internet i po zrobieniu przelewu aktywować go w każdym autobusie, w kasowniku czy automacie. Bilety te dostępne będą też w punkcie obsługi klienta. Dzięki temu uwolnimy się od kolejek, a pasażerów od comiesięcznych wypraw po kupno biletu – dodaje M. Woźniak.
Karty wydawane za kaucją (jej kwota nie została jeszcze określona) będą też dostępne dla pasażerów korzystających z biletów jednorazowych.
- Karty bezstykowe umożliwią również sprzedaż (ładowanie) i pobieranie opłat za przejazd na zasadzie elektronicznej portmonetki – wyjaśnia prezes MZK. - Osoby, które będą chciały korzystać z biletów jednorazowych dostaną taką kartę, doładują ją i przy wsiadaniu do autobusu przyłożą ją do czytnika, który pobierze odpowiednią kwotę. Użytkownik karty będzie mógł w każdej chwili sprawdzić za pomocą przeglądarki internetowej stan swojego konta na karcie – dodaje prezes.
Po wprowadzeniu biletu elektronicznego, kierowcy zaprzestaną sprzedaży biletów tradycyjnych. Pasażerowie za gotówkę lub płacąc kartą kupią je w automatach umieszczonych w autobusach oraz na sześciu przystankach.
System będzie pozwalał na zapisanie biletu elektronicznego na kartach wydawanych przez inne instytucje publiczne, np. na elektronicznych legitymacjach studenckich.
- Funkcjonowanie Systemu Biletu Elektronicznego pozwoli też na wprowadzenie szerszej gamy elastycznych taryf oraz dokładne śledzenie potoków pasażerskich co przełoży się z pewnością na optymalizację połączeń w komunikacji miejskiej – mówi prezes M. Woźniak.