W środę (16.09) w sali rajców jeleniogórskiego Ratusza władze miasta przekazały zestawy do nauki zdalnej dla uczniów będących w rodzinach zastępczych. To efekt programu z dofinansowaniem unijnym, który realizowany jest za pośrednictwem miasta Jelenia Góra.
Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w partnerstwie z wojewodą dolnośląskim i przy współpracy z prezydentem miasta Jeleniej Góry realizuje projekt pn. "Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii vocid-19".
Między innymi po to Unia Europejska, żeby w takiej sytuacji, kiedy potrzeba pomóc bezpośrednio rodzinom (w tym przypadku zastępczym), aby pojawiały się środki na to - powiedział Jerzy Łużniak, dziękując pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Miasta za poprawne napisanie projektu o wartości 460 tys. zł.
W ramach projektu do rodzin zastępczych trafiły laptopy, słuchawki oraz środki do dezynfekcji. W środę sprzęt odebrało 16 rodzin, a docelowo ma być ich ok. 100.
Bez rodzin zastępczych dzieci i miasto miałoby problem. Szacunek dla nich, że w zasadzie bezinteresownie zajmują się dziećmi - dodał prezydent miasta.
Wcześniej opiekowałam się wraz z mężem sześciorgiem dzieci w niezawodowej rodzinie zastępczej w powiecie starogardzkim, a gdy się przeprowadziliśmy do Jeleniej Góry zaopiekowaliśmy się Patrycją, która dobrze się z nami czuje i my również czujemy się spełnieni. Kiedy nie byłam mężatką już marzyłam o pomocy dzieciom. To zawsze była potrzeba serca. Sama wychowywałam się w niepełnej rodzinie - wyznała Małgorzata Sieja, której przyświeca hasło "zmienić dziecięce losy na lepsze".