Podczas konferencji prasowej radni Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się do wyników kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz kwestii umowy partnerskiej Jeleniej Góry z rosyjskim miastem Vladimir.
Okazuje się, że RIO przeprowadziła kontrolę gospodarki finansowej w naszym mieście i protokół zawiera liczne nieprawidłowości. Jako klub PiS nie oceniamy czy wątpliwości są w pełni zasadne. Wierzymy i oczekujemy od prezydenta, żeby na najbliższej sesji ustosunkował się do wskazanych nieprawidłowości - powiedział na wstępie Józef Rypiński.
Jak mówili radni, chodzi m.in. o płacenie odsetek, odszkodowań przez miasto, a także zwlekanie z opodatkowaniem przedsiębiorcy.
Wisienką na torcie w protokole pokontrolnym RIO są wynagrodzenia najwyższych urzędników - zastępcy prezydenta, skarbnika i sekretarza. Chodzi o dodatki specjalne, które przysługują za dodatkową pracę lub wykraczającą poza zakres obowiązków - mają być wypłacane okresowo, incydentalnie, a prezydent potraktował to jako dodatki stałe - mówił J. Rypiński, który wyliczył, że przez 3 lata budżet miasta stracił na tym ok. 300 tys. zł.
Ponadto radny Mariusz Gierus nawiązał do umowy partnerskiej Jeleniej Góry z Vladimirem.
Gesty solidarności wobec Ukrainy są bardzo potrzebne. Dla nas symbolem może być umowa partnerska z miastem Vladimir. Prezydent zapowiadał zerwanie umowy na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, której do tej pory nie było. Cierpliwie czekaliśmy, ale nie ma takiej inicjatywy, więc we wtorek (22.03) wystąpiliśmy z taką inicjatywą, w geście solidarności z wolną, niepodległą Ukrainą - powiedział M. Gierus, którego zdaniem konieczna jest decyzja mocą uchwały Rady Miejskiej. - Przepisy ustawy o samorządzie gminnym o tym mówią. Mamy świadomość, że współpraca została zawarta w 1996 roku - podkreślił radny klubu PiS.
Z kolei Anna Korneć-Bartkiewicz dziękowała mieszkańcom, urzędnikom, pracownikom MOPS-u za działania na rzecz uchodźców i zaapelowała do prezydenta o stworzenie kompendium informacji dla uchodźców, gdyż obecnie są one bardzo rozproszone.