- Kandydatura Zbigniewa Markowskiego na stanowisko komendanta miejskiego policji w Jeleniej Górze została już zaakceptowana przez Komendanta Wojewódzkiego i za parę dni spotkamy się z szefem policji w pełnym tego słowa znaczeniu - mówił starostwa jeleniogórski Jacek Włodyga.
Zbigniew Ciosmak pełnił służbę w policji od 38 lat, ostatnie 10 lat spędził w KMP w Jeleniej Górze na stanowisku komendanta. Po wielu latach pracy na rzecz mieszkańców i turystów odszedł na zasłużoną emeryturę. Jego miejsce zajmie dotychczasowy zastępca KMP w Jeleniej Górze Zbigniew Markowski.
Podczas sesji przyszły szef jeleniogórskiej KMP zaprezentował osiągnięcia mundurowych w minionym roku.
- Żeby odpowiedzieć na to jak pracowaliśmy, trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytanie - czy mieszkańcy czuli się bezpieczni? To było nasze najważniejsze zadanie - poprawa społecznego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Skoncentrowaliśmy się na trzech zagadnieniach. To: rzeczywiste ograniczenie przestępczości, poprawa skuteczności własnych działań i po trzecie - wzrost zaufania do policji, poprawa wizerunku policji - mówił dotychczasowy zastępca komendanta miejskiego mł. insp. mgr Zbigniew Markowski.
- W ciągu ostatnich sześciu lat liczba wstępnych postępowań spadła z ponad 6 tysięcy do 4,2 tys. Poprawiamy naszą skuteczność, w roku 2013 byliśmy skuteczniejsi w zatrzymywaniu sprawców pociąganych do odpowiedzialności karnej i stosowania tymczasowego aresztowania na nasz wniosek przez sądy.
Przedstawiając sprawozdanie przyszły KMP przedstawił też opis działań podnoszących poczucie bezpieczeństwa mieszkańców:
- Koncentrujemy się na działaniach w szkołach, mamy programy przygotowane dla placówek oświatowych. Wiemy doskonale, że nasza obecność na festynach, na potkaniach w szkołach to coś, co będzie procentowało za kilka lat. Ta praca u podstaw musi być - mówił Zbigniew Markowski. - Jesteśmy regionem turystycznym, w zeszłym roku nasz powiat odwiedziło 3 miliony turystów. My, jako policjanci zapewniamy poczucie bezpieczeństwa dla ponad 160 tysięcy mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, ale także dla trzech milionów turystów - dodał mundurowy.
Niezwykle istotne jest zmniejszenie liczby wypadków z ofiarami i rannymi. To jest efekt poprawy infrastruktury drogowej, ale te wyzwania stoją przed nami cały czas. Na dzień dzisiejszy w Wydziale Ruchu Drogowego jest 35 etatów, jest to 10% stanu jednostki. Kładziemy też nacisk na ujawnianie dilerów, handlarzy, ale chcemy też, żeby nieletni mieli pełną świadomość odpowiedzialności i przede wszystkim zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków. Jeśli chodzi o kradzieże samochodów to na przestrzeni ostatnich 10. lat wielkość kradzieży na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego spadła z ponad 500 do 80-90 rocznie - kontynuował mł. insp. Zbigniew Markowski.
Odpowiadając na pytania Z. Markowski zwracał też uwagę na poprawę bezpieczeństwa w okolicznych miejscowościach (Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba). - Bez monitoringu miejskiego nie będzie poprawy bezpieczeństwa w tych miastach - powiedział.
Emerytowany już komendant Zbigniew Ciosmak otrzymał od radnych powiatu kwiaty i pamiątkową tabliczkę z podziękowania.