- W strefie pracuje w sumie ok. 4,5 tysiąca ludzi. Spotkaliśmy się, żebym mógł radnym pokazać jak to naprawdę wygląda - mówił prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.
W tym obszarze miasta następują dynamiczne zmiany, polegające z jednej strony na rozbudowie istniejących firm (Dreaexlmaier, Zorka), przenosinach istniejących dawniej w innych miejscach (O.P.S.O, Kubex), jak i powstawaniu nowych, budowanych od fundamentów (w najbliższym czasie – przedstawiciel Toshiby). – To nie koniec – mówi M. Zawiła – bo trwają rozmowy o kolejnych przenosinach i rozbudowach (Dobiegniew, Jelenia Plast), a także nowych. Nowa też będzie droga – kolejny odcinek ulicy Spółdzielczej – planowany do oddania przed końcem czerwca br., a umożliwiający „przełożenie” części kursów autobusów MZK i skrócenie drogi, a właściwie – wytyczenie alternatywnej trasy – łączącej Cieplice i Zabobrze.
"Kubex" zainwestował w budowę 10 mln złotych, z czego tylko ok. 20% pochodzi z kredytu, reszta to wkład własny. Firma nie znajduje się w strefie ekonomicznej, co nie hamuje jej rozwoju.
- Zatrudniamy aktualnie ok. 50 osób. Mamy teraz doskonałe warunki magazynowe. Zamierzamy dokupić działkę (1,2 ha), 2.kwietnia podpiszemy akt notarialny. Uważamy, że gdybyśmy tego nie kupili to zamkniemy sobie możliwość rozwoju - oświadczył prezes firmy "Kubex" Ryszard Kubiak.
W dzielnicy przemysłowej nadal są wolne miejsca pracy:
- Pracownicy fizyczni potrzebni od zaraz - mówił podczas spotkania z radnymi prezes O.P.S.O. Jacek Ratasiewicz. W zakładzie produkującym odwodnienia oferuje się na początek 2 tys. zł. "na rękę", co ważne - na umowę o pracę.
- Oficjalnie w Jeleniej Górze bezrobocie wynosi 8,9%. Tego typu studyjne wizyty winny być realizowane dla wszystkich radnych, dla tych, którzy zajmują się problematyką bezrobocia. Postulowałem już w poprzednim roku, żeby pokazać radnym te zakłady, żeby mieli rzeczywistą wiedzę, jakie są warunki, jakie możliwości. Uważam, że Jelenia Góra powinna mieć formułę zrównoważoną części przemysłowej do części turystycznej - powiedział szef komisji zatrudnienia i rynku pracy Janusz Wojtas.
Wizytę w dzielnicy przemysłowej zakończył obchód zakładu produkującego elementy wyposażenia wnętrz samochodowych. O planach rozwojowych Draexlmaiera pisaliśmy tutaj: https://www.jelonka.com/51306
Ponadto rozwiąże się problem z brakiem miejsc parkingowych dla pracowników firmy Draexlmaier. Spółka zakupiła już teren za pocztą, który został wyrównany, a do końca marca zostanie utwardzony i udostępniony dla pracowników.