Tym zadaniom musieli sprostać uczniowie klasy 2 b z Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. Na szczęście były to tylko szkolenia prowadzone przez Straż Pożarną.
Grupa trzydziestu osób na początku przysłuchiwała się wykładowi prowadzonemu przez starszego aspiranta Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Piotra Wincentego, który zajmuje się szkoleniem medycznym pracowników.
Wincenty przedstawił młodzieży, w jaki sposób zachować się podczas pożaru i jak można pomóc ewentualnym ofiarom zdarzenia.
– Jest to już drugie tego typu szkolenie – mówi starszy aspirant Piotr Wincenty. – Najważniejsze jest pokazanie, że nie każdej sytuacji należy się bać. Czasami taka pierwsza pomoc może uratować komuś życie. Z drugiej strony niezbędne jest oczywiście przekazanie im informacji, w jaki sposób tej pomocy udzielać. Często można, bowiem, zaszkodzić, jeśli próbujemy ratować kogoś na własna rękę nie mając o tym zielonego pojęcia – wyjaśnił.
Klasa II b z tego gimnazjum takie zajęcia będzie miała przez cały rok szkolny. Ostatnio uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czy niebezpieczeństwa niesie ze sobą jesień. We czwartek szkolenie dotyczyło sytuacji krytycznych w szkole.
– Uczyliśmy się, jak ewakuować rannych na desce z miejsca wypadku – mówi Michał Zacharczuk z klasy II b.
Poza tymi informacjami odbyły się również szkolenia praktyczne. Nie obyło się bez śmiechu i zabawy. Gimnazjaliści uczą się przez formę zabawy – mówi Piotr Wincenty. To jest bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób przyswajają sobie naprawdę sporo informacji.
Młodzież miedzy innymi uczyła się chodzić w miejscach zadymionych, do czego posłużyły im korytarze szkolne, po których poruszali się w maskach zasłaniających oczy i twarz.
Poza klasą II b w szkoleniu udział bierze jedna dodatkowa grupa, która poznaje zasady udzielania pierwszej pomocy. Nad akcją czuwała wicedyrektor gimnazjum, Agnieszka Mołodowska. Szkolenie cieszy się sporym uznaniem.
– Takie zajęcia są nam bardzo potrzebne – mówiły Anna Dziubek i Agnieszka Wis. Do tej pory nie wiedzieliśmy, jak zachować się w miejscach zadymionych czy zapiąć np. osobę, którą należy przenieść na desce.
Następne szkolenie gimnazjalistów strażacy zapowiadają na styczeń. Uczniowie dowiedzą się, jak zachować się na zamarzniętych akwenach.