Celem projektu - mówi Anna Daskalakis, opiekun grupy - jest podniesienie wiedzy i kompetencji społecznych wraz z umiejętnością zastosowania tych kompetencji w codziennym życiu. Uczestnicy projektu – 18 młodych ludzi od lutego do końca sierpnia wzięło udział w warsztatach i szkoleniach z zakresu współpracy w grupie, wykorzystania osobistych cech przywódczych, umiejętności motywowania, przekonywania i doradzania innym osobom, jak również wypracowywania tak trudnego w życiu kompromisu. Zajęcia dotyczyły problemów zwracania się do rozmówców i umiejętności zadawania pytań.
To ważne cechy dla umiejętności prowadzenia dialogu społecznego. Część zajęć poświęcona była również poznaniu podstaw języka migowego i wstępu do sztuki dziennikarstwa radiowego z myślą o naszej rozgłośni „Radio KSON.pl”. To był bardzo trudny projekt, gdyż w połowie jego trwania zaatakował nas wirus – podkreśla p. Anna. - Z konieczności zatem przeszliśmy na działania zdalne, ale na szczęście udało się cały program projektowy w komplecie osobowym zakończyć.
Trwałym efektem projektu są zdobyte umiejętności uczestników, a w części dziennikarskiej nagranych przy współpracy dziennikarzy Radia KSON i wyemitowanych „dziennikarskich próbek” autorstwa młodzieży. Udało się również dzięki projektowi doposażyć studio radiowe KSON w sprzęt techniczny, który będzie służył wszystkich zainteresowanym tą formą pracy medialnej. Mamy nadzieję, że kilku naszych Uczestników pozostanie na stałe we współpracy zarówno z Radiem jak i odradzającą się Karkonoską Telewizją Integracyjną KSON.
Największą wartością, jak się wydaje – mówi A Daskalakis – jest jednak próba wywołania potrzeby kompromisu jako podstawowego elementu każdego dialogu społecznego. I to się nam udało!
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego to „Mercedes” pośród polskich i europejskich fundacji, w swojej części projektowej realizował zadania dotyczące powiatu świdnickiego w odniesieniu do młodzieży szczególnie narażonej na wykluczenie społeczne.