Pierwsze komunijne uroczystości odbędą się w niedzielę w kościele Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Morcinka. Później najmłodszych parafian czekają doniosłe chwile w innych parafiach.
Drugoklasiści do przystąpienia do komunii przygotowują się już od kilku tygodni. Podniosłymi chwilami już przejęci są rodzice i duchowni.
I jak co roku – mimo nawoływań o skromne obchodzenie tego święta – będzie raczej wystawnie i bogato. Niektórzy jeleniogórzanie biorą nawet kredyty, aby sprostać temu, co w komunii jest trendy.
– Jak tradycja to tradycja: ja dostawałem na komunię coś wartościowego, to dlaczego nie dawać teraz własnemu dziecku – mówi Jerzy Wasilewski, jeden z parafian, którego syn w maju przystąpi do sakramentu. Chłopak liczy na sporo paczek. Zaproszono już liczną rodzinę. Na pewno każdy coś tam da. Nie zabraknie kopert. Pan Jerzy z żoną postanowili wynająć salę w jednej z restauracji na świąteczny, uroczysty posiłek. – Alkohol będzie tylko symbolicznie, dobre wino do obiadu – zaznacza.
– Sporo osób pyta o takie komunijne prezenty. W tym roku bardzo dużą popularnością cieszą się odtwarzacze mp3, najlepiej z największą ilością bajerów do 300 złotych za sztukę – mówi sprzedawca w jednym ze sklepów z artykułami elektronicznymi.
– Ostatnio sprzedaliśmy kilka nowych komputerów. Klienci zaznaczali, że to na komunię i ma być specjalnie opakowane – mówi mężczyzna. Jednak, jak podkreśla, moda na komunijne komputery nie jest już tak popularna jak kilka lat temu. – Po prostu większość dzieci już komputer ma – dodaje sprzedawca. Podobnie jest z cyfrowymi aparatami fotograficznymi, komunijnym hitem ostatnich lat. Bogatsi klienci kupują kamery cyfrowe, ale też nie w nadmiarze.
Spory ruch w jeleniogórskim Empiku. Tu dobrze sprzedają się rozmaite albumy popularnonaukowe dla najmłodszych czytelników. – Bardzo użyteczny prezent, bo ma dużo wiadomości i jest ciekawie ilustrowany – mówi kobieta kupująca swojemu chrześniakowi wielką księgę o historii Polski.
Do lamusa historii odchodzą komunijne zegarki, symbol komunijnego podarunku przez wiele lat. – Nawet nikt o to ostatnio nie zapytał – przypomina pani ze sklepu zegarmistrzowskiego przy ul. Konopnickiej. – Dzieci mają już zegarki od przedszkola. Nie są też w modzie rowery, jeszcze nie tak dawno temu marzenie każdego dziewięciolatka.
Bardziej popularny staje się natomiast zakup dewocjonaliów, zwłaszcza łańcuszków ze złota. Klienci o nie pytają częściej niż w latach ubiegłych. Zdaniem sprzedawców wiąże się to ze zwiększeniem wartości złota na rynku.
Jak komunia, to oczywiście – ubranie. Nieraz jak do ślubu. Sukienka dla dziewczynki kosztuje nawet kilkaset złotych w zależności od ilości ozdób. Garnitur dla chłopca to wydatek do 300 złotych. Księża w wielu parafiach nie patrzą przychylnie na wystrojone jak do ślubu dzieci. Coraz więcej pierwszokomunijnych dziewcząt i chłopców zakłada skromne alby. – Wiadomo, że niektórych rodziców nie stać na wystawność stroju, a często stosują metodę: zastaw się, a postaw się. Nie jest to dobre dla dziecka – tłumaczy ks. Grzegorz Łukasik, jeden z wikariuszy misjonarzy z warszawskiego Centrum Formacji Misyjnej.
Pan Jerzy podsumował już pierwszokomunijne wydatki: za obiad dla 15 osób, wynajęcie sali, kupno prezentów i ubrania dla syna zapłaci około 1800 złotych. Jeszcze nie wliczył cen żywności, którą kupi, aby ugościć w domu liczną rodzinę. Zarabia miesięcznie dwa tysiące, drugie tyle do budżetu domowego wnosi żona. Obydwoje szacują, że koszty częściowo się zwrócą w prezentach i kopertówkach.