Teresa Kępowicz zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Urodzona w Karpaczu, gdzie mieszka i pracuje, jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1979–84). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w pracowni prof. Wilhelma Semaniszyna. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Mariana Wołczuka.
Historyk sztuki Joanna Mielech w katalogu do wystawy “Karkonosze/Krkonoše–malarstwo/malířství” (Praga 2011) napisała: - Symbolizm, utajone treści duchowe, ale także kunszt wykonywania stanowią o bliskości malarstwa Teresy Kępowicz z tradycja dawnego malarstwa. Subtelność dotknięć pędzla artystki nadaje jej pracom charakteru zjawiskowego, podkreśla ulotność przedstawionych momentów z życia natury. Istotne dla wrażenia migotliwości powierzchni płócien, jest malowanie złotem, które w postaci drobnych punktów odbija światło i dodaje obrazom szlachetnego blasku.
- Artystka posiada umiejętność wyobrażenia, czegoś, co wydawałoby się umyka możliwościom malarstwa: zatrzymania w obrazie czasu, chwili, która właśnie przemija. Sztuka Teresy Kępowicz wymaga skupienia. Jej istotą jest próba zwrócenia uwagi, iż ważne procesy natury zdarzają się pośród zwyczajnych widoków, w każdym miejscu na ziemi. Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły - czytamy.