Teraz zapraszamy do przypomnienia sobie, lub poznania, Allegretto z 7. symfonii Beethovena. Bardzo możliwe, że słyszeli już Państwo ten utwór, ale o tym poniżej.
To utwór, który zdaje się mówić "nie". Beethoven rozpoczął komponowanie tej symfonii 170 kilometrów od Jeleniej Góry, gdy przebywał w sanatorium w Teplicach w 1811 roku. W tym czasie kompozytor zaczynał tracić słuch. Może to nadinterpretacja, ale czy w tej muzyce nie słyszą Państwo przypadkiem człowieka, który zdaje sobie sprawę, że wkrótce może nie być w stanie robić tego, co kocha, co nadaje sens jego życiu? Słyszą Państwo niezgodę na to, co zaczyna się dziać z jego zdrowiem?
&list=PL_MiCZCpLvr5Je40IWstfpvDpvuwioXVN&index=3
Co ciekawe, 7. symfonia w całości uznawana jest za najbardziej optymistyczny utwór Beethovena. Allegretto, czyli 2. część tej symfonii mogą Państwo kojarzyć nie tylko z sal koncertowych. Wielokrotnie była ona wykorzystywana w filmach, m.in. "Jak zostać królem", "Zapowiedź". Całą symfonię polecamy w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich pod batutą Claudio Abbado. Wystarczy wpisać w Youtube "Beethoven: Symphony No. 7 / Abbado · Wiener Philharmoniker".
Symfonia to kilkuczęściowy (najczęściej 4) utwór na orkiestrę. Oczywiście istnieją wyjątki, a do najbardziej znanych należą choćby 9. Beethovena, czy 2., 3., czy 8. symfonia Mahlera. Nazwa symfonia wywodzi się od greckiego słowo znaczącego "zgodne brzmienie".