W drodze przewodnik pan Mirosław przypominał mieszkańcom Jeleniej Góry i powiatu historię położonych na trasie obiektów i ubarwiał podróż anegdotami.
Pierwszym etapem wycieczki był – mówi Alicja Dębska-Osińska (SIW) - neogotycki Zamek Sy-chrov położony w północno - zachodniej część Czech, niedaleko wsi Sychrov, w kraju libereckim - 21 kilometrów od Liberca w regionie Czeski Raj. Rezydencja ta często jest porównywana do zam-ków nad Loarą. Znajdują się tam największe zbiory francuskiego malarstwa portretowego, kolekcja broni oraz sala pamięci A. Dvořaka. Podziwialiśmy także rozległy angielski park zakowy, bardzo pięknie utrzymany i cieszący oko drobnymi budowlami ogrodowymi i rzadkimi roślinami drzewia-stymi. W zamku ciągle trwają prace renowacyjne z funduszy Czech i Unii Europejskiej, o czym świadczą umieszczone w wielu miejscach tablice.
Następnym etapem podróży była Mlada Bolesłav z Fabryką Skody. W Mladej Boleslav znajduje się muzeum motoryzacyjne ukazujące historię Skoda Auto oraz Laurin& Klement. W muzeum oglądaliśmy modele samochodów, jak Skoda 420 Popular, Skoda 1201, Skoda Octavia, Skoda 1203, Skoda 1000 MB, Skoda Favorit, Felicja, Fabia, Rapid i inne oraz pierwsze rowery z napędem motorowym, a także silniki lotnicze. Atrakcyjna nowoczesna forma prezentacji oraz klarowna struktura wystawy odzwierciedlają podstawowe wartości światowej dzisiaj, marki Skoda.
Następnym etapem było zwiedzanie hal montażowych fabryki aut Skoda w Mlada Boleslav. Drogę przez fabrykę musieliśmy odbywać w obowiązkowych, odblaskowych kamizelkach. Po ogromnym terenie fabryki poruszaliśmy się razem z przemiłymi przewodniczkami. W czasie zwiedzania trwała produkcja.
W momencie przekroczenia bramy fabryki byliśmy zaskoczeni jej wielkością (małe miasto).
Zakład zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników, głównie mieszkańców 45-tysięcznego miasta Mlada Bolesław i równolegle produkuje kilka modeli samochodów oraz nowoczesne silniki. Mogliśmy zapoznać się z poszczególnymi fazami produkcji samochodów, gdzie w doskonałej harmonii pracują obok siebie ludzie i roboty. Widzieliśmy, jak na dłoni, całą linię montażową. Podziwialiśmy ład i organizację na stanowiskach pracy i w pomieszczeniach socjalnych. Przewodniczka odpowiadała na nasze pytania dotyczące płac, narodowości pracowników (pracują Czesi, Polacy, Rumuni, Ukraińcy i inne nacje), zmianowości w zakładzie, ilości produkowanych samochodów w czasie dniówki (400 samochodów), produkcji rocznej i sprzedaży w tym zakładzie oraz na całym świecie. Zakład produkuje pojazdy pod zamówienie, nie posiada magazynów - „ gotowe” pojazdy oczekują na odbiór na parkingach (5 tysięcy miejsc).
Kolejnym etapem wycieczki był browar Pivovar Svijany. To jeden z najstarszych browarów w Czechach, znany z produkcji niepasteryzowanego i nie polepszanego chemicznie piwa, wielokrotnie nagradzany. Odbiorcy tego piwa to głównie Czesi, ale również zagranica - np. Niemcy.
Po obejrzeniu browaru mieliśmy okazję poznać smak tego wyrobu. Zachwyceni byliśmy rozmiarem zakładu, jego historią i poszczególnymi etapami produkcji.