Wielka Sobota to tradycyjny dzień święcenia pokarmów i jeden z nielicznych w roku, kiedy świątynie wypełniają się po brzegi. Księża odmawiają okolicznościową modlitwę, po której następuje święcenie koszyczków z pokarmami: głównie jajami, szynką, chlebem, solą i pieprzem oraz świątecznymi wypiekami.
To także okazja do podzielenia się z potrzebującymi żywnością oraz datkami materialnymi. W kościołach wystawione są specjalne kosze, gdzie przybyli zostawiają paczki dla ubogich.
Przy budowanym kościele Matki Bożej Królowej Polski za dowolną ofiarę można było nabyć chlebki wielkanocne. Zorganizowano też tradycyjny kiermasz ciast świątecznych. Księża prosili także o datki na budowę kościoła: trwają bowiem prace przy pokrywaniu nowej świątyni dachem.
Przed ołtarzami urządzono symboliczne Groby Pańskie. Najbardziej dostojną oprawę ma ten z Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Postawiony na podwyższeniu wzbudza uwagę wiernych. Grobu strzeże warta honorowa złożona z harcerzy i ochotników ubranych w historyczne stroje. Jej zmiana następuje mniej więcej co pół godziny.
Dziś wieczorem odbędą się uroczystości Wigilii Paschalnej najważniejszego święta chrześcijan połączone z procesjami rezurekcyjnymi oraz święceniem wody i ognia. W kościele św. Erazma i Pankracego ceremonia zaczyna się o godz. 20. 30. U Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu – o godz. 22. Odchodzi się od zwyczaju porannych rezurekcji zgodnie z zaleceniem Watykanu: Zmartwychwstanie Jezusa nastąpiło bowiem w godzinach nocnych i wtedy należy je wspominać.