Słowo maskotka pochodzi z języka francuskiego i określa osobę, zwierzątko lub rzecz stanowiącą talizman, który posiada właściwości magiczne, przynoszące pomyślność, szczęście lub sukces. Od lat siedemdziesiątych XX wieku weszły one do symboliki igrzysk olimpijskich, a także i do igrzysk paraolimpijskich. Dokładnie od roku 1972 rozpoczęła się historia oficjalnych maskotek olimpijskich, które w 2023 roku obchodzą swoje 51. urodziny. Na wszystkich kolejnych letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich są już różnorodne maskotki - jedna a nawet i kilka.
Dzisiaj większość imprez sportowych o randze światowej, europejskiej, czy też i krajowej ma swoje oryginalne i unikalne maskotki. A moda na nie jest niezależna od wieku czy dyscypliny sportowej. Różnorodność maskotek jest bardzo duża. Maskotkami są przedmioty o charakterze lalek, zwierzątek: misie, słonie, kotki, pieski, czy też postacie ze znanych bajek. Na wystawie w Karpaczu można będzie zobaczyć maskotki z różnych lat i krajów, które symbolizują ducha olimpijskiego i kulturę organizatorów.
To wyjątkowa wystawa, którą naprawdę warto obejrzeć - mówi dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Zbigniew Kulik. - Jest ona atrakcyjna dla dorosłych, bowiem przypomina zorganizowane letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, a także dla dzieci i młodzieży ze względu na ciekawą tematykę oraz dużą różnorodność eksponatów pochodzących z wielu krajów świata! Uzupełniona unikalnymi maskotkami z imprez sportowych o randze europejskiej i światowej warta jest zobaczenia. Wystawiane maskotki – eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz od sportowców – olimpijczyków i od osób prywatnych. Tłem do ich ekspozycji są oryginalne kilimy i makaty o tematyce olimpijskiej i sportowej wybitnych polskich artystów.