Blask płonących świec, różnobarwność kwiatów oraz tłumy odwiedzających groby najbliższych: tak wyglądają w ostatnich dniach polskie cmentarze.
Są jednak w naszej okolicy cmentarze ukryte wśród drzew, na które nikt już nie zagląda, nikt o nie dba. To cmentarze, na których pochowani są dawni mieszkańcy tych ziem.
Jedna z takich zapomnianych nekropoli znajduje się we wsi Proszowa 20 km od Jeleniej Góry na trasie do Świeradowa Zdroju. Cmentarz znajduje się tuż przed wjazdem do wsi. Tylko mieszkańcy tej miejscowości wiedzą, co kryje spora kępa starych drzew rosnących tuż przy tablicy z nazwą miejscowości.
Latem nekropolia szczelnie zasłonięta przed oczami zieloną ścianą liści, jesienią odsłania skrywane za drzewami pozostałości po grobowych kaplicach.
Na cmentarzu pochowani są mieszkańcy wsi wyznania ewangelickiego. Katolicy byli chowani na cmentarzu obok małego kościółka. Tak zresztą jest do dzisiaj.
Ewangelicy też mieli we wsi swój kościół. Po 1945 roku został opuszczony. Ograbiany i dewastowany przez lata, został pod koniec lat siedemdziesiątych całkowicie rozebrany. Starsi mieszkańcy Proszowy pamiętają jeszcze jego bogaty wystrój a przede wszystkim organy z drewnianymi piszczałkami.
Na cmentarzu znajdowało się kilkadziesiąt grobów, zamożniejszym stawiano kaplice. Było ich kilka.
Opuszczony i zapomniany, z biegiem lat ulegał zniszczeniu. Obecnie po kapliczkach pozostały tylko szkielety murów, groby zarosły a znad wysokiej trawy sterczą tylko porozrzucane krzyże i tablice nagrobne.
Dawni mieszkańcy wsi odwiedzają to miejsce rzadko. Kiedyś przyjazdy zza żelaznej kurtyny były niemożliwe. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia na cmentarzu raz w roku zaczęła pojawiać się para starszych Niemców. Uprzątnęli kilka grobów, zapalali znicze. Teraz już nikt nie przyjeżdża, a mała nekropolia skazana jest na zapomnienie.