Zabawki drewniane były sztandarowym wyrobem Zorki do 2004 roku. Zakład powstał w 1946 roku, a jego założycielem był Wacław Maliszewski. W 1950 r. firma stała się spółdzielnią. Przez lata produkowane przez nią zestawy klocków, mebelki, łamigłówki i inne drewniane cudeńka trafiały nie tylko do polskich dzieci, ale były wysyłane za granicę. Bawili się nimi między innymi mali Amerykanie, Anglicy, Holendrzy, Belgowie i inni. Niestety zabawki z Cieplic przegrały nierówną walkę z zalewem tanich, masowych wyrobów z Azji i Zorka musiała przestawić się na produkcję mebli.
W muzeum, które działa na terenie zakładu można zobaczyć pełną gamę dziecięcych produktów zakładu, od tych najstarszych z lat 50- tych po najbardziej kolorowe, bo wysyłane z PRL- u do drugiego obszaru płatniczego. Do obejrzenia są też projekty plastyczne zabawek. Jednym z eksponatów jest drewniany konik „Marcinek” nazwany tak na cześć prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Swoje miejsce na ekspozycji znalazły też laury i nagrody wywalczone przez wyroby Zorki oraz jej pracowników w zawodach sportowych i innych. Co ważne, poza oglądaniem dzieci mają możliwość zabawy w budowanie drewnianych zamków, domków, pociągów i innych konstrukcji.
Muzeum można zwiedzać (przy ul. Dworcowej 19) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 13.00. Większe grupy proszone są o wcześniejsze zaanonsowanie wizyty telefonicznie.