W czwartek (5.09) w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze wystartowały cykliczne spotkania, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Profesor Zdzisław Kudelski przybliżył młodzieży trudną treść "Innego świata" Gustawa Herlinga–Grudzińskiego – książka ta jest lekturą obowiązkową.
Zostaliśmy zaproszenie na wykład dotyczący autora i jego dzieła. To jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku - powiedział Piotr Paliński, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, który przyznaje, że temat II wojny światowej jest dla młodzieży tematem bardzo odległym, choć na każdym etapie edukacji przewija się. - Aby zrozumieli ludzi żyjących w tamtych czasach, potrzebne są różne formy spotkania z II wojną światową - filmy, lektury, spotkania z ludźmi - dodał polonista, który zwraca uwagę, że na egzaminie ustnym temat wojny często się pojawia i inicjatywa Książnicy Karkonoskiej jest bardzo cenna.
Przybyli na spotkanie uczniowie jeleniogórskich szkół przyznawali, że to cenna inicjatywa.
"Inny świat" przerabialiśmy w trzeciej klasie i warto odświeżyć wiadomości, to dla nas bardzo ważne - wyznała Natalia Kamuda, uczennica "Ekonoma". - To bardzo dobry sposób, żeby się przygotować do matury, gdzie jest bardzo dużo zagadnień z II wojny światowej. Zbigniew Herling-Grudziński bardzo dobrze to przedstawia w książce "Inny świat". Nauki nigdy nie jest za dużo, a mamy sporo do powtórzenia - dodał Mateusz Bednarek, uczeń placówki im. Unii Europejskiej, który liczy, że na kolejnych spotkaniach w Książnicy Karkonoskiej pojawią się m.in. "Lalka" Bolesława Prusa, czy III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.
Spotkanie w sali konferencyjnej prowadził prof. Zdzisław Kudelski z Lublina, który pochodzi z Jeleniej Góry (uczył się m.in. z obecnym dyrektorem Książnicy Karkonoskiej - Marcinem Zawiłą).
Zajmuję się literaturą emigracyjną. Dla pisarzy umieszczenie na liście lektur jest trudnym doświadczeniem - złośliwi mówią, że to pocałunek śmierci, ale przy odpowiednim poprowadzeniu można młodzież zainteresować - powiedział prof. Kudelski. - "Inny świat" to jedno z najważniejszych świadectw literackich rzeczywistości granicznej - obok takich pisarzy jak opowiadania Tadeusza Borowskiego, jak utwory Primo Leviego, włoskiego pisarza, którzy przeżył Oświęcim - zwracał uwagę prowadzący spotkanie, który zaprezentował młodzieży młodego człowieka uwikłanego w dramat XX wieku.
Jak podkreślił dyrektor Książnicy Karkonoskiej, spotkania przedmaturalne będą cykliczne.
Chcemy zrobić taką biblioteczną ściągę literacką zapraszając osoby, które w inny sposób mogą przedstawić literaturę. Będziemy to robić co miesiąc - zapowiada Marcin Zawiła. - Maturzystom ciężko wyjść z domu, bo rodzice każą się uczyć, a wyjście do Książnicy Karkonoskiej jest w pełni legalne - dodał z uśmiechem dyrektor placówki.
Kolejne spotkanie ma dotyczyć utworów Williama Shakespear'a.