Pogoda była wręcz wymarzona – słońce i odpowiedni wiatr stworzyły doskonałe warunki do puszczania latawców. Latawce wznosiły się bez trudu, a uczestnicy mogli cieszyć się rywalizacją w pełni.
Zawody były podzielone na trzy kategorie wiekowe:
- dla dzieci do lat 9,
- młodzież w wieku 10-15 lat,
- open, otwartą dla wszystkich chętnych
Każdy latawiec był oceniany przez jury na podstawie wyglądu, budowy oraz lotności. Rywalizacja była zacięta, a uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością, prezentując latawce o różnorodnych konstrukcjach – od klasycznych, płaskich modeli po bardziej skomplikowane latawce skrzynkowe. Jury szczególną uwagę zwracało na staranność wykonania i zdolność latawca do stabilnego lotu.
1 miejsce w kategorii do lat 9 - Franciszek Matkowski, Tosia Bańska
1 miejsce w kategorii 10-15 lat - Dominik Szczepaniak, Helena Kampczyk
1 miejsce w kategorii OPEN - Małgorzata Jaromin
W zawodach wzięli udział uczestnicy z Jeleniej Góry, okolicznych miejscowości, a także z bardziej odległych miast, takich jak Wrocław i Trzebnica.
Wyjątkowy latawiec
Jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji był pokaz zabytkowego latawca z 1930 roku, zbudowanego przez Gustava Stecka i jego ojca. Dzieci konstruktora nie były w młodości zainteresowane zabawą tym modelem dzięki czemu latawiec zachował się w doskonałym stanie i trafił pod opiekę Władysława Jagiełły z Euroregionalnego Centrum Modelarskiego z siedzibą w Jeżowie Sudeckim.
Wkrótce latawiec ten będzie można zobaczyć na stałej ekspozycji co z pewnością zainteresuje miłośników historii modelarstwa.
Poza tym uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju samoloty, szybowce oraz inne przedmioty związane z lotnictwem.
Pierwsze latawce zostały zbudowane 3000 lat temu w Chinach, a ich twórcą był prawdopodobnie Lu Ban. Były wykorzystywane przez cesarzy chińskich do celów wojennych i komunikacyjnych. Z Chin latawce rozprzestrzeniły się do Korei, Japonii, a później do Europy i innych regionów.
W Europie latawce stały się popularne w XVII wieku, a w Polsce pojawiły się po bitwie pod Legnicą w 1241 r. W różnych kulturach latawce pełniły różne funkcje, od symboli władzy po zabawki czy narzędzia religijne.