Przyjęty wczoraj budżet jest pierwszą tego typu uchwalą przygotowaną przez nową skarbnik miasta Agatę Skowrońską. Według przyjętego wczoraj planu wydatków i przychodów Jeleniej Góry wyniosą w 2025 roku 841 126 320,17 zł. Wydatki Miasta to 855 849 044,45 zł. Deficyt - 14 722 724,28 zł
W przyszłym roku będą kontynuowane wszystkie wieloletnie zadania inwestycyjne, na czele z budową kompleksu dla seniorów przy ul. Łazienkowskiej oraz budowa remizy strażackiej przy ul. Wiejskiej.
Najwyższa kwota, bo 41 milionów złotych po stronie inwestycji będzie dokapitalizowanie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, tak aby zapłacić tej spółce za usługę jaką świadczy ona wobec Miasta Jelenia Góra. W ten sam sposób, kwotą ponad 7 milionów złotych zostaną dokapitalizowane Termy Cieplickie. Ponad 18 milionów złotych Miasto przeznaczy na zakup pięciu autobusów elektrycznych.
Spośród inwestycji drogowych w przyszłym roku mają być między innymi zrealizowane: budowa miejsc parkingowych przy ulicy Ogińskiego (zadanie z Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego), kontynuacja przebudowy ulicy Karłowicza, od skrzyżowania z ulicą Ogińskiego do ulicy Moniuszki (łącznie z rondem) oraz remonty ulic w Sobieszowie - Bema i Pod Chojnikiem.
Ponad 5 milionów złotych samorząd zamierza wydać na budowę dwóch budynków komunalnych przy ul. Junaków. Modernizacji zostaną poddane należące do Miasta, a od kilku lat niezamieszkałe budynki przy ul. W. Pola 55 i 55 a. Odpowiednie kwoty z budżetu magistratu powędrują na remont i termomodernizacje budynków komunalnych oraz remont pomieszczeń w budynku socjalnym przy ul. Wyczółkowskiego 61. Około 5,7 miliona złotych zarezerwowano na wykonanie odwiertu wody termalnej przy ul. Cieplickiej. Kolejne zadania inwestycyjne zapisane w projekcie budżetu to zagospodarowanie części terenu po dawnym targowisku przy ul. Kilińskiego oraz rewitalizacja parku wokół Zameczku na Zabobrzu.
Jak wyjaśnia prezydent Jerzy Łużniak przyszłoroczny budżet Miasta będzie przełomowy bo po wielu latach Miasto przeznaczyło w budżecie pieniądze na budownictwo mieszkaniowe. Jako najistotniejsze wymienił tez zadanie związane z odwiertem wód termalnych. Miasto będzie tez dofinansowywane z budżetu państwa na nowych zasadach
Do tego roku byliśmy finansowani w postaci udziału w podatku PiT i CiT i wysokość dotacji była uzależniona od wysokości ulg udzielanych przedsiębiorcom czy czy osobom fizycznych - informuje Jerzy Łużniak. - Zawsze to było kosztem samorządu. Od przyszłego roku dofinansowanie samorządu będzie zleżało od dochodu. Nie będzie też subwencji ogólnej, za to będą subwencje: ekologiczna, wyrównawcza, rozwojowa i inne. Ten rok będzie rokiem eksperymentalnym i w jego trakcie okaże się jakie są skutki tych zmian.