Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 9014
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Syberia, Wołyń, Katyń – ku pamięci

Poniedziałek, 11 lipca 2022, 10:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Syberia, Wołyń, Katyń – ku pamięci
Fot. UM JG
"Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary" - to przesłanie, które znalazło się na obelisku poświęconym pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej, Katynia czy zesłanym na Sybir. Uroczyste odsłonięcie odbyło się wczoraj (10.07) na Skwerze Wołyńskim (u zbiegu ulicy Wolności z al. Wojska Polskiego) w Jeleniej Górze.

W uroczystości wzięły udział m.in. przedstawiciele środowisk kresowych, parlamentarzyści, służby mundurowe, organizacje kombatanckie, kibice Karkonoszy i mieszkańcy Jeleniej Góry.

Jesteśmy dziś w miejscu szczególnym, w szczególnym dniu i ze względu na wyjątkowy powód. Odsłaniając ten pomnik, upamiętniający ofiarę krwi niewinnych rodaków, mordowanych w 1943 roku na Kresach przez nacjonalistów z Ukrainy oddajemy ofiarom tamtej rzezi hołd i - pamięci i męczeństwu - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Surowo osądzamy zbrodnię, nawet jeśli została popełniona siedemdziesiąt lat temu. Tej oceny nic nie zmieni i nic jej nie zatrze. Nie ma bowiem usprawiedliwienia dla ludobójstwa. Pamięć ofiar będziemy nieść w naszych umysłach i sercach. Wołynia i nacjonalistycznych zbrodni nie zapomnimy. Tyle, że dziś – jako ludzie, którym humanizm jest bliski – powinniśmy pomagać i pomagamy innym ofiarom, innego agresora. Kobietom i dzieciom, którzy miały szczęście uciec przed bombami i rakietami, a którzy zostawili w Ukrainie swoich mężów i ojców, walczących z bestialstwem rosyjskich wojsk. Walczących także za nasz spokój, za naszą wolność, co trzeba sobie uzmysłowić. I o tym też trzeba pamiętać - kontynuował włodarz miasta.

Jak przekonywał prezydent, jesteśmy winni pamięć ofiarom Wołynia, Syberii, Katynia.

Chcę podziękować wszystkim stowarzyszeniom i organizacjom, które w pełnej zgodzie i porozumieniu pracowały nad ideą upamiętnienia martyrologii rodaków, reprezentując zarówno społeczność związaną emocjonalnie z Kresami Rzeczypospolitej, jak i wywiezionymi na Sybir, czy poległymi w Katyniu... Dziękuję szczególnie osobiście Pani Leokadii Halickiej oraz Panom Kazimierzowi Klimkiewiczowi, Stanisławowi Kańczukowskiemu i Wojciechowi Jurdydze – za inspirowanie działań, osobiste w nich uczestnictwo i udzielaną pomoc. Dzięki wspólnej pracy powstało miejsce wyjątkowe, które dobrze służyć będzie pamięci - dodał J. Łużniak.

Twoja reakcja na artykuł?

38
63%
Cieszy
2
3%
Hahaha
3
5%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
3%
Złości
14
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
832
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Putin i jego nowa doktryna nuklearna
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Lawinowa "jedynka" w Karkonoszach
 
Kilometry
Jednak nie będzie ronda
 
Aktualności
Darmowe sprawdzenie świateł
 
Jelenia Góra - KARR
Ogłoszenie o naborze do projektu „Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm”

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group