W całym cyklu wzięło udział 36 ratowników, w tym 9 z Niemiec, którzy doskonalili swoje umiejętności, by jeszcze skuteczniej nieść pomoc w trudnych, zimowych warunkach.
Podczas szkolenia ratownicy zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie: oceny zagrożenia lawinowego i analizy komunikatów lawinowych, zbierania informacji przed wyjściem w teren i planowania działań, poruszania się w terenie zagrożonym – zarządzania zespołem, technik podejścia i zjazdu. W programie kursu znalazły się także informacje na temat testów stabilności pokrywy śnieżnej oraz identyfikacji negatywnych symptomów w terenie, autoratownictwa – obsługi ABC lawinowego, poszukiwania zasypanych, technik wykopywania i pierwszej pomocy oraz pracy w zespołach ratunkowych i przeprowadzania akcji ratowniczych w różnych scenariuszach.
Praca ratownika górskiego wiąże się z podejmowaniem działań w ekstremalnych warunkach, gdzie każda sekunda i każda decyzja mogą decydować o życiu poszkodowanych - informuje GOPR. - Wypadki lawinowe są jednymi z najtrudniejszych sytuacji ratowniczych – wymagają szybkiego reagowania, precyzyjnej oceny ryzyka oraz doskonałej współpracy zespołowej. Umiejętność skutecznego poruszania się w terenie zagrożonym lawinami oraz znajomość technik autoratownictwa są kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno ratowników, jak i osób, którym niosą pomoc.