W trakcie szkolenia wodnego realizowane były zagadnienia dotyczące:
- podejmowania osób poszkodowanych (przytomnych oraz nieprzytomnych) na środki pływające,
- właściwego przechodzenia pomiędzy środkami pływającymi w ruchu,
- wykonywanie bezpiecznego skoku z łodzi wraz z przejęciem poszkodowanego,
- „ściągania” poszkodowanego przy użyciu szelek ratowniczych.
Do szkolenia wykorzystano także Pływający Transporter Samobieżny (PTS), który jest używany przez Siły Zbrojne m. in. w trakcie powodzi. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z zasadami bezpiecznego użytkowania oraz praktycznie sprawdzili możliwości PTS-a na lądzie oraz w wodzie.
Na lądzie budowali wały
W czasie szkolenia lądowego przeprowadzono:
- zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej,
- praktyczne wykonanie wałów przeciwpowodziowych oraz umacnianie już istniejących,
- wykonanie prowizorycznych elementów ratunkowych przy użyciu ubrań oraz butelek,
- poszukiwania w terenie przybrzeżnym przy wykorzystaniu psa poszukiwawczo – ratunkowego.
Ciekawym elementem, który został przećwiczony, była ewakuacja ponad 30 żołnierzy z PTS-a znajdującego się na środku rzeki i przetransportowanie ich na brzeg przy wykorzystaniu różnego rodzaju łodzi.
Przydatni w czasie trudnych sytuacji
Przypomnijmy, że w skład 16 DBOT wchodzą ochotnicy z całego Dolnego Śląska, również z Jeleniej Góry. Na ćwiczenia do Wrocławia większość musiała więc dojechać.
- Zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie już posiadanych w zakresie współdziałania ze służbami jest bardzo istotne dla żołnierzy naszej brygady – podkreśla dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Edward Chyła.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego. Tego typu ćwiczenia są istotnym elementem w szkoleniu żołnierzy-ochotników, którzy uczą się praktycznego działania ze służbami, z którymi będą współdziałali w realnych sytuacjach.