Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10240
Zalogowanych: 66
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tajemnice warsztatu artystów z Borowic

Piątek, 22 kwietnia 2011, 8:52
Aktualizacja: Sobota, 7 maja 2011, 21:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tajemnice warsztatu artystów z Borowic
Fot. TEJO
Jak stworzyć niepowtarzalne jaja oraz namalować obraz klasyczną techniką tempery? W warsztatowe arkany wprowadzili zainteresowanych Andrzej Boj Wojtowicz oraz jego małżonka Ewa Jonas–Wojtowicz, znani twórcy malarstwa i rzeźby związani z Borowicami.

Prezentacja odbyła się w minioną środę w klimatycznym wnętrzu Antykwariatu Pod Arkadami na jeleniogórskim Rynku. Było to szesnaste spotkanie z cyklu zbliżania gości z osobami, zjawiskami i wydarzeniami w dziedzinie kultury i sztuki regionu jeleniogórskiego. Przybyłych przywitała Beata Czystołowska, gospodyni magicznego antykwariatu dodając, że nie musi przedstawiać bohaterów wydarzenia. Dodajmy, że przez Bożym Narodzeniem państwo Wojtowicz wzięli udział w podobnym spotkaniu.

Wówczas jednak nie dzielili się artystyczną „kuchnią”, co w minioną środę uczynili. Pani Ewa pochwaliła się bardzo osobliwymi rzeźbami przeznaczonymi do kadzidła oraz koszem wielkanocnych „jaj”. Bardzo nietypowych, bo wykonanych z kleju kostnego z dodatkiem gipsu używanego do gruntowania podłoża pod obrazy. „Skorupka” tych jaj pokryta jest różnorakimi motywami płaskorzeźby. Na jednym z nich widnieje – na przykład – ptak. Jak powiedziała Ewa Jonas-Wojtowicz, wykonanie było bardzo pracochłonne, ale trud opłacił się. „Jaja” są odporne na uderzenia, nie zbiją się, a przy tym ich atrakcyjność jako elementu dekoracyjnego nie ulega wątpliwości.

Z kolei Andrzej Boj Wojtowicz, w wykładzie prezentacji ilustrowanej slajdami długo opowiadał o klasycznej temperze, technice malowania farbami, których podstawą jest naturalny pigment oraz medium – w tym przypadku: żółtko jaja. Sposób pozostaje niezmienny od średniowiecza, a malarze, którzy są mu wierni, stosują się wciąż do zaleceń mnicha Teofila (ikonopisarza z wieków średnich) oraz do Cellino Celliniego, który w XIV wieku w swojej „Księdze sztuk” wyłożył podstawy malarstwa temperowego, dla którego najodpowiedniejszym podłożem jest deska. Sam artysta - zanim naniesie kontury - gruntuje ją 12 warstwami specjalnej farby, aby uzyskać neutralną biel.

Artysta podkreślił, że wierność temperze ma w sobie coś z misterium a stosowanie receptury sprzed kilkuset lat daje przekonanie o swoistym sacrum tkwiącym w takim właśnie sposobie malowania. Andrzej Boj Wojtowicz swoją opowieść ubarwił anegdotkami. Dodał też, że prócz pigmentu i żółtka istotnym komponentem dobrej tempery jest… alkohol w postaci wina, który całą substancję konserwuje.

Co do żółtka – wcale nie jest obojętne, z jakiej kury pochodzi jajo. Otóż w malarskich celach najlepiej wykorzystać jajo „blade”, od źle odżywionego ptaka. Co ciekawe, w średniowieczu dzielono kury na miejskiej i wiejskie. Te ostatnie świetnie nadawały się na rosół, zaś pierwszymi interesowali się, między innymi, malarze. Dziś z pewnością – o ile pokuszą się o zastosowanie tempery tradycyjnej – można im polecić blade jaja, które można kupić w marketach.

Andrzej Boj Wojtowicz zapowiedział, że zamierza poświęcić historii tempery swoją stronę internetową. Dodał też, że wielu artystów „idzie” w eklektyzm i zapomina o wadze tradycji, która w tym przypadku niezmiennie trwa co najmniej od wieków średnich. Dodajmy, że artysta z Borowic jest autorem Drogi Krzyżowej, którą niedawno temu poświęcono a w miniony wtorek zainaugurowano w kościele pw. św. Judy Tadeusza na osiedlu Czarne w Jeleniej Górze. Nie trzeba chyba dopowiadać, że 14 obrazów poszczególnych stacji powstało właśnie techniką tempery.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
147
Co parę dni po parę litrów
8%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
38%
Różnie, to zależy
46%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group