Teatr Osób Uzależnionych Karawana powstał w 2009 roku z inicjatywy dyrektor MDK „Muflon” Aleksandry Jarocińskiej, Bogumiły Błaszczyk – kierownika Poradni Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia przy Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Jeleniej Górze oraz Tadeusza Rybickiego – reżysera, aktora Teatru Cinema z Michałowic. Grupę tworzą osoby uzależnione i wychodzące z uzależnienia. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie procesu terapeutycznego, ułatwienie osobom uzależnionym wyjścia z wykluczenia i marginalizacji społecznej. Praca teatru jest dedykowana również tym wszystkim, którzy szukają pomysłu na alternatywne wobec uzależnienia, formy spędzania wolnego czasu i aktywności społecznej. Każde spotkanie odbywa się z udziałem terapeuty.
- Chcieliśmy uniknąć teatru poruszającego kwestie profilaktyczne, chcieliśmy mieć radość z dotykania dobrej literatury, sztuki wysokiej i dotarcia do widzów, którzy są osobami uzależnionymi tak, jak my – mówi Tadeusz Rybicki.
Podczas uroczystego, jubileuszowego spotkania aktorzy wystawili sztukę „Pokój” Harolda Pintera w reżyserii Tadeusza Rybickiego, w której zagrali: Beata Chłopeniuk, Dariusz Jezierski, Piotr Marszałek, Paweł Jeleński, Janusz Belczyk, Lesław Zamaro. Wyświetlony został również film „Żarówka” w reżyserii Pawła Jeleńskiego. Nie zabrakło też wielkiego, urodzinowego tortu, serdecznych życzeń i wielu wzruszeń oraz okazji, aby przypomnieć historię teatru, zdobyte nagrody, wystawione spektakle i porozmawiać z aktorami.
Do tej pory Teatr Osób Uzależnionych Karawana zagrał już pięć premier: „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka (2009), „Ubu króla” Alfreda Jarry’ego (2011), „Podróże dookoła pokoju stołowego” Tadeusza Rybickiego (2012), „Pokój” Harolda Pintera (2013) oraz „Bajka” wg wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Danuty Wawiłow (2014). W ciągu pięć lat Teatr Karawana wystawił 50 spektakli, które obejrzało ponad 5 tysięcy widzów.
Aktorzy zdobyli również Grand Prix na III Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Amatorskich we Wrocławiu (2011 rok), występowali mi.in. na Festiwalu MALTA w Poznaniu, w Teatrze KANA w Szczecinie, podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych, na Festiwalu Bemowskie Zaburzenia Teatralne.
Teraz w najbliższych planach teatru praca do kolejnej premiery – jak zapowiada Tadeusz Rybicki, będzie to ukłon w stronę pań. – Będziemy podróżować w stronę dramatu antycznego, w takiej naszej świetlicowo-karnawałowej atmosferze, do takich krain, gdzie król miał koronę z papieru, a i tak ją zgubił – dodaje.