Tegoroczna edycja rozpoczęła się kolorową paradą, która wyruszyła w towarzystwie niezwykle żywiołowego klauna Rufi Rafi spod Bramy Wojanowskiej i przeszła na Plac Ratuszowy a później zatrzymała się obok barokowej fontanny Neptuna. Tam wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak przekazał klucze do miasta dyrektorowi festiwalu i Teatru im. Norwida Piotrowi Jędrzejasowi.
- Teatr uliczny na dobre zagościł w krajobrazie Karkonoszy! Historia teatrów ulicznych w Polsce rozpoczęła się w Jeleniej Górze, a wszystko to dzięki pomysłowi i działaniom Aliny Obidniak, wieloletniej dyrektor jeleniogórskiego teatru - powiedział na inauguracji festiwalu Piotr Jędrzejas. - Wierzę w to, że teatr nadal mocno zakorzeni się w świadomości nie tylko jego mieszkańców, ale też przybywających specjalnie na ten festiwal turystów - dodał. – Serdecznie dziękuję widzom - dzieciom, młodzieży i dorosłym - za tak liczne przybycie i za spędzenie tego czasu na festiwalu. Jak co roku jeleniogórska publiczność nie zawiodła organizatorów – mówiła obecna na uroczystym otwarciu imprezy Alina Obidniak.
Jako pierwszy zaprezentował się hiszpański teatr Efímer z przedstawieniem “Traps” (Pułapki). Uwaga widzów przeniesiona tu została z dzieła na działania. Trzy wędrowne smoki o długości czterech i pół metra oraz wysokości dwóch i pół metra, zrobione z kawałków kolorowego materiału wciągały do zabawy z interakcjami z przechodniami.
Potem, po zmierzchu od Bramy Wojanowskiej do Placu Ratuszowego A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń poniósł zgromadzoną publiczność widowiskiem “Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej”. Za sprawą muzyki granej na żywo, “białego śpiewu”, tańców i ognia, dynamiczna parada porwała w taneczny korowód, i widzów i aktorów.
Spektakl teatru A3 łączył w sobie dramat szekspirowski z obrzędem Nocy Kupały, czyli zachodnią mitologię ze wschodnim mistycyzmem. Nie tworzył linearnych historii. Ulotne postacie oświetlane jedynie ogniem, nagłe przeobrażenia przestrzeni i rekwizytów budowały atmosferę. Sytuacje sceniczne przywołały rzeczywistość z pogranicza snu i realności, która komentowana była w sposób nie pozbawiony humoru, przemieszanego jednak z ironią, a nawet szyderstwem. Choć to widowisko liryczne, sentymentalne i wzruszające, towarzyszył temu śmiech, zabawa i żart.
Emocjonującym akcentem muzycznym festiwalu tego dnia był nocny występ katalońskiej formacji Efímer. Plastyczno-muzyczne widowisko “The Dance of the Death” (Taniec śmierci) wprost “włamało się” do przestrzeni publicznej ulicy 1-go Maja i kierując się na Plac Ratuszowy mijało jak w transie. Wrażenie robiły znakomite efekty świetlne, przejmujące kompozycje duetu Joel Condal i Marcel Fabregat oraz wysoki na pięć metrów szkielet mobilny. Oryginalna muzyka hipnotyzowała, angażowała i porywała, a jednocześnie wywoływała najprostsze uczucia frajdy i oczarowania.
- Moim zdaniem to był nie tylko spektakl z udaną oprawą wizualną, ale i dobry koncert, dokładnie taki, jakiego mogliśmy się spodziewać – komentuje występ formacji Efímer jeden z nastolatków.
Dziś drugi dzień święta teatrów ulicznych i plenerowych. Rozpocznie się o godzinie 14.00 happeningiem pt. “Trawa - najśmieszniejsze rozwijanie!”. Potem wystąpią teatry z Francji (Cie Les Fées Railleuses ze spektaklem “Les Polyamide Sisters”), Hiszpanii (Cia La Tal z “Carilló”), Belgii (Theater Tol z “Corazôn de Angeles”) i Polski (ShazZa z projekcją filmów z muzyką na żywo). Na festiwalu także gościć będzie klaun Rufi Rafi z programem “Odjechane Kuku na Muniu”.
Co jeszcze w programie?
12 LIPCA – SOBOTA
14:00 – Happening „TRAWA – najśmieszniejsze rozwijanie!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
19:00 – CIE LES FÉES RAILLEUSES (Francja) „Les Polyamide Sisters” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
20:00 – CIA LA TAL (Hiszpania) „Carilló” (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – SzaZa (Polska) Projekcja filmów z muzyką na żywo (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 22:00 – THEATER TOL (Belgia) „CORAZÓN DE ANGELES” (Plac Ratuszowy) Odjechane Kuku na Muniu klauna Rufi Rafiego łącznikiem sobotnich wydarzeń!
13 LIPCA – NIEDZIELA
11:00 – BIEG LUDZI TEATRU (Start: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida – Meta: Zdrojowy Teatr Animacji)
16:00 – KLAUN RUFI RAFI (Polska) „Historie domowe" (Plac Ratuszowy)
18:00 – ANNA DE LIRIUM (Austria) „ALIVE! – In Concert” (Plac Ratuszowy – scena) 19:00 – PAS PAR TOUT (Niemcy) „Die Ratten kommen!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 20:30 – Oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom BIEGU LUDZI TEATRU
Wręczenie nagrody za najlepszą sztukę w Konkursie na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – Koncert zespołu SPARE BRICKS - A PINK FLOYD TRIBUTE BAND (Plac Ratuszowy – scena)