Podczas festiwalu odbył się m.in. Kiermasz Produktów Lokalnych, Kulinarnych i Dziedzictwa Kulinarnego, konkursy: na najlepszą Kuchnię i Danie Liczyrzepy i Skarby Ducha Gór oraz warsztaty rękodzielnicze, pokazy kulinarne, występy artystyczne, biesiada karkonoska, a także koncerty. Imprezę prowadzi Jasiek Kuroń, który dziś (17.08.) na pokazie kulinarnym przyrządzi karpia i pstrąga z podgórzyńskich stawów z regionalnymi dodatkami.
Organizatorami festiwalu są: Restauracja Dwór Liczyrzepy i LGD Partnerstwo Ducha Gór. Impreza odbywa się pod patronatem starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi. – Ważna jest promocja regionalnych potraw i kuchni, bo są one dla nas najcenniejsze – zaznaczył Jacek Włodyga.
konkursu na Danie Liczyrzepy zgłosiły się cztery drużyny m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Podgórzynie, Zamek Czocha, Kubex i Robson oraz Restauracja Dwór Liczyrzepy. Kolejny konkurs dotyczy Kuchni Liczyrzepy, w którym wygra ten, kto sprzeda więcej produktów. Dzisiaj mistrzowie kuchni będą przyrządzać potrawy z regionalnych produktów.
- Przyjechało ok. 50 wystawców nie tylko z powiatu jeleniogórskiego, ale z całego Dolnego Śląska m.in. Borowic, Piechowic, Trzcińska, Jeżowa Sudeckiego, Trzebnicy oraz Oławy. Produkty sprzedawane są z certyfikatami np. sery kozie, wędliny, kiełbasy, dżemy, soki, cydry, miody, Likier Karkonoski. Prowadzone są też warsztaty z ceramiki, grafiki, witrażu, zdobienia pierników, robienia obrazów z liści, wyrabiania przedmiotów z filcu, malowania na szkle i haftowania krzyżykowego, w których każdy może wziąć udział – zaznaczyła Dorota Goetz, prezes Partnerstwa Ducha Gór – Lokalnej Grupy Działania.
Kołu Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna wręczono symboliczny czeka na 1 tys. zł za pierożki podgórzyńskie, których przez rok sprzedano w restauracji Dwór Liczyrzepy 1122 porcji. Produkt wygrał bowiem podczas ubiegłorocznego festiwalu.
– W tym roku również startujemy w konkursie na najlepszą potrawę, tym razem z pyzdrakami podgórzyńskimi z ziemniaków gotowanych i tartych z nadzieniem m.in. z sera na ostro. W drugim konkursie na regionalny smak Ducha Gór przedstawiłyśmy tort Rzepichy, z pieczonego chleba przekładanego grzybami, mięsem mielonym, oblanego żółtym serem oraz pampuchy podgórzyńskie z ciasta, jak na kluski śląskie, ale nadziewane warzywami - podkreślała Danuta Szymajda z Koła Gospodyń Wiejskich w Podgórzynie.
- Przepisy mamy od naszych babć, które pochodziły ze wschodu. Są to więc potrawy lwowskie, ale ulepszone o naszą inwencję twórczą – dodała.
Uczestnikom festiwalu bardzo podobał się szeroki wybór produktów lokalnych.
- Impreza z regionalnymi potrawami to świetna inicjatywa, można poznać wiele nowych smaków, a ponadto zobaczyć ciekawe produkty rzemieślnicze – mówiła Mieczysława Elert z Leszna.
- Skosztowałam przepyszną babkę ziemniaczaną w sosie myśliwskim, a wcześniej jadłam pierożki podgórzyńskie z ziemniakami, boczkiem, cebulką, zapieczone w cieście drożdżowym, które są naprawdę wyśmienite – zaznaczyła Anna Krzyż z Wrocławia.
Nie zabrakło artystycznych występów. Zagrała orkiestra dęta „Musikverein Baunach” z powiatu Bamberg oraz zespół Złota Aura, a wieczorem odbył się Folk Festiwal, na którym wystąpili m.in. Rudawianie z Janowic Wielkich, Sokolik z Karpacza oraz zespół Karkonosze.
Dzisiaj (17.08.) o godz. 12.00 rozpocznie się drugi dzień Festiwalu Smaków Liczyrzepy. O godz. 12.20 zostaną wręczone nagrody w konkursie Skarby Ducha Gór. O godz. 12.35 wystąpi orkiestra dęta „Musikverein Baunach”. O godz. 13.30 odbędzie się pokaz kulinarny Jaśka Kuronia. O godz. 15.00 wystąpi zespół Szarotki z Mysłakowic. Od godz. 15.45 zagrają zespoły: Szklarki z Piechowic oraz Jeleniogórzanie, a o godz. 18.30 zostaną ogłoszone wyniki konkursu na Najlepszą Kuchnię Liczyrzepy.