W postępowaniu przetargowym wzięły udział cztery podmioty. Najkorzystniejszą cenowo ofertę, opiewająca na 92 miliony złotych, przedstawiło konsorcjum firm Intop Warszawa i Intop Tarnobrzeg. Co ważne - wartość oferty mieści się w zakresie wynoszącej 102 miliony złotych kwoty jaką PKP PLK zamierza przeznaczyć na realizacje inwestycji.
Tunel, trzystumetrowy obiekt z połowy XIX wieku, znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, w pobliżu Trzcińska. Planowane prace obejmą gruntowne odnowienie wnętrza budowli. Będzie przeprowadzana odcinkowa rozbiórka kamiennej obudowy i budowa nowej żelbetowej konstrukcji. Odnowione zostaną ściany oporowe w sąsiedztwie tunelu. Wykonane zostaną prace związane z odwodnieniem.
W obiekcie zostanie zmieniona wewnętrzna obudowa, wymienione tory i sieć trakcyjna. Głównym efektem inwestycji obok odnowienia i wzmocnienia konstrukcji tunelu będzie „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie przepustowości. Po remoncie będzie możliwość równoczesnego przejazdu pociągów po dwóch torach. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, taka organizacja ruchu nie jest możliwa.
Jednym z głównych założeń organizacyjnych - przy realizacji szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu - jest zachowanie możliwie jak największej przejezdności linii. Podczas remontu rozkłady jazdy będą uzgadniane z przewoźnikami. Przewidziano wykorzystanie trakcji elektrycznej lub spalinowej. Do niezbędnego minimum - 42 dni, będzie ograniczone zamknięcie ruchu. To dwa 3-tygodniowe okresy. Wykonawca na wykonanie zadania będzie miał 582 dni od momentu podpisania umowy.