- Sprawiedliwy handel to ruch międzynarodowy, który polega na tym, że społeczność z krajów bogatych wspiera ludzi, którzy pracują w krajach globalnego Południa – powiedziała pedagog szkolna Iwona Janicka. Jak mieszkańcy mogą się włączyć w akcję? Należałoby kupować produkty oznaczone certyfikatem „Fair Trade”. Produkty Sprawiedliwego Handlu są dostępne w dziesiątkach sklepów internetowych, ekologicznych i ze zdrową żywnością, ale również w delikatesach i hipermarketach. Więcej informacji można znaleźć na stronie fairtrade.org.pl
- My mamy tutaj dobrze, ale w krajach „trzeciego świata” już tak dobrze nie jest. Musimy uświadamiać ludzi, że tam faktycznie jest problem i nie omijać go – stwierdziła jedna z uczestniczek akcji Sandra Simko z klasy I D.
Certyfikacja produktów „Sprawiedliwego Handlu” obejmuje m.in. kawę, herbatę, kakao, ryż, owoce, orzechy, cukier trzcinowy, bawełnę, drewno, złoto, piłki sportowe i wiele innych produktów.
Międzynarodowa organizacja Fairtrade International opracowuje standardy, które muszą spełniać certyfikowani producenci Fairtrade, np. zakaz pracy dzieci, uprawa z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz warunki wymiany handlowej, jakie muszą spełniać eksporterzy, importerzy oraz sprzedawcy.