Jak mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przygotowana jest cała dokumentacja przebudowy i remontu ulicy Spółdzielczej. Do wykonania zadania brakuje jednak pieniędzy.
Całość prac czyli remont ulicy, budowa chodników, doprowadzenie instalacji wodno-ściekowej i deszczowej, doprowadzenie mediów i oświetlenie pochłonie około 23 miliony złotych. W budżecie miasta takich pieniędzy na to zadanie nie ma. W minionym roku urząd miasta złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie tego zadania. Wniosek został jednak odrzucony.
- W poprzednim wniosku wpisane były trzy zadania dotyczące remontu ulicy Spółdzielczej, łącznie z zadaniem, na które dokumentacja została już wykonana w 2004 roku, a samo zadanie zostało już wykonane – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta w Jeleniej Górze. I to właśnie w nim zarzucono nam nieprawidłowości.
– Zadanie było bowiem realizowane zgodnie z procedurą prawa krajowego, które wówczas obowiązywało, a nie dyrektywami unijnymi. W związku z tym, że zadanie zostało już wykonane i nie mogliśmy zmienić dokumentacji, wniosek odrzucono. Jesienią tego roku Urząd Marszałkowski ma zrobić nowy nabór wniosków. Wówczas złożymy jego wersję poprawioną z pominięciem tego jednego zadania – dodaje J. Osińska.
Wniosek ma opiewać na około 7,5 mln zł, czyli o ponad milion złotych mniej niż w wersji pierwotnej. Zdaniem urzędników po poprawkach jest duża szansa, że miastu uda się te pieniądze pozyskać. Gdyby te prognozy się sprawdziły, pieniądze na remont ulicy Spółdzielczej pojawiłyby się w I połowie przyszłego roku.
Pracownikom firm mieszczących się przy ulicy Spółdzielczej najbardziej zależy na wykonaniu I zadania czyli na remoncie odcinka ulicy Spółdzielczej od Trasy Czeskiej do wjazdu do firmy Draexlmaiera. II zadanie czyli odcinek od wjazdu do Draexlmaiera do skrzyżowania z ulica Objazdową zostało rozpoczęte w roku ubiegłym, a zakończono je w obecnym. W ramach trzeciego zadania ujętego we wniosku miałby się pojawić budowa i remont odcinka od skrzyżowania z ulicą Objazdową do skrzyżowania z ulicą Lubańską (w okolicy obecnych parkingów cieplickiej giełdy handlowej). Jak mówi Jerzy Bigus, realizacja ostatniego zadania byłaby szansą na poszerzenie strefy ekonomicznej i sprzedaż tych terenów pod inwestycję.