W tym roku mija 35 lat od powstania „Solidarności” . W związku z tym organizowane są liczne uroczystości w całym kraju, będące okazją do wspomnień i uhonorowania tych, którzy walczyli o lepszą Polskę.
Działacze i sympatycy „Solidarności” działającej przy PMPoland S.A. w uroczystym, przyciągającym wzrok mieszkańców i turystów pochodzie, prowadzonym przez orkiestrę paradną i poczty sztandarowe, przeszli spod fabryki, przez główną aleję Parku Zdrojowego, pod budynek Term Cieplickich, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica pamiątkowa.
Upamiętnia ona strajk okupacyjny w „Gencjanie”, będący największym protestem społecznym na Dolnym Śląsku w czasach legalnej działalności „Solidarności”, oraz ówczesnego przewodniczącego MKZ – Romana Niegosza.
- Posłuchajmy czegoś, co, za nim powstały pieśni podnoszące nas na duchu, dodawało nam skrzydeł – powiedział Włodzimierz Śniatecki, prowadzący uroczystość, a gdy orkiestra zaczęła grać „Boże, coś Polskę”, zgromadzeni zaczęli wspólnie, jak za dawnych lat, śpiewać.
Spod Term Cieplickich pochód przeszedł do Teatru Zdrojowego, gdzie zostały wręczone medale zasłużonym działaczom „Solidarności” i tym, którzy ofiarowali związkowi swoją pomoc. Wyświetlone zostały też filmy o strajkach robotników i „Solidarności”. Zwłaszcza obraz „30 lat temu…strajk w Gencjanie” był żywo komentowany przez widzów, którzy wspominali tamte dni, rozpoznawali na zdjęciach siebie czy swoich kolegów.
Zakończeniem obchodów 35-lecia „Solidarności” przy dawnej „Fampie” był koncert Honoraty Magdeczko-Capote w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.
Przed rozpoczęciem uroczystości, zapisani wcześniej chętni, w ramach otwartych drzwi, zwiedzali fabrykę maszyn PMPoland. Zakład odwiedziło łącznie 180 osób podzielonych na trzy grupy, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym, jak obecnie funkcjonuje fabryka.