- Na szkoleniu poinformujemy wszystkich wolontariuszy, jakie są zasady zbiórki, czego im nie wolno robić, gdzie mogą, a gdzie nie mogą kwestować oraz w jakim miejscu będą mogli odpocząć w trakcie tej intensywnej niedzieli – mówi Jakub Thauer, organizator sztabu. Najważniejszą częścią szkolenia było te przeprowadzone przez funkcjonariuszy miejscowej policji. Dzielnicowi apelowali do wszystkich wolontariuszy o uwagę i rozwagę w trakcie niedzielnej zbiórki. Podkreślali, że własne bezpieczeństwo jest najważniejsze.
- Wolontariuszem może zostać każdy. Listy na tegoroczny finał mamy już zamknięte. Najmłodsza nasza wolontariuszka ma 9 miesięcy, najstarszy - koło 80 lat. W tym roku w naszym sztabie będziemy mieli około 120 wolontariuszy – mówi Kornel Kowalski. szef sztabu.
Niestety finał WOŚP-u to też okazja dla oszustów. Jeśli nie chcemy paść ich ofiarą warto zapamiętać w jaki sposób odróżnić prawdziwych kwestujących od zwykłych złodziei. Przede wszystkim każdy wolontariusz będzie miał przy sobie identyfikator oznaczony hologramami i pieczątką WOŚP, a także charakterystyczną puszkę oklejoną 4 banderolami. W razie wątpliwości co do uczciwości osób zbierających na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy należy skontaktować się z policją lub jednym z jeleniogórskich sztabów (telefon kontaktowy do sztabu, który odwiedziliśmy: 791 599 505).
Wzorem lat ubiegłych będzie można korzystać z terminali płatniczych. Jednak jest jedna zmiana. Nową formą zbiórki będzie możliwość dokonywania płatności poprzez BLIK. Przypomnijmy, że tegoroczna kwesta pomoże wyrównać szanse w leczeniu najmniejszych pacjentów, noworodków.
W Jeleniej Górze pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierać dwa sztaby. Ten zaprezentowany przez nas oraz prowadzony przez Karkonoski Hufiec ZHP.