Zajęcia zatytułowane „Jak oddzielić małe od mniejszego?” miały na celu poszerzać wiedzę uczniów z zakresu m.in. technik chromatograficznych służących do rozdziału substancji biologicznych. Uczniowie dowiedzieli się, że jednym z celów projektu, w ramach którego zorganizowano warsztaty, jest zbadanie wpływu wybranych bakterii probiotycznych na rozwój i zapobieganie występowaniu chorób związanych ze zmianami w składzie mikroflory jelitowej np. alergii i miażdżycy.
Trzygodzinne zajęcia prowadzone były przez naukowców z Laboratorium Mikrobiologii Lekarskiej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN z Wrocławia - dr M. Paściak i dr S.Górską-Frączek. Uczniowie mieli okazję – przy wsparciu naukowców – wykonywać samodzielnie doświadczenia m.in. frakcjonować białka mleka, rozdzielić barwniki roślinne, oznaczać białko metodą Lowry.
Zajęcia były niezwykle interesujące, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy już czekają na kolejne wykłady. Warsztaty naukowe zostały zrealizowane w ramach projektu: Probiotyki: współpraca naukowa, transfer wiedzy i edukacja współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.