W konkursie mogły uczestniczyć zarówno szkoły zawodowe o profilu gastronomicznym, jak licea ogólnokształcące, zwłaszcza o profilu biologiczno- chemicznym. Do rozwiązania uczestnicy mieli kilkadziesiąt zadań testowych i otwartych podzielonych na cztery kategorie. Jak co roku, 30 procent zadań dotyczyło tematu wiodącego, którym w tym roku była kuchnia regionalna i kuchnie narodowe. Pozostałe pytania dotyczyły technologii gastronomi, podstaw żywienia czy biologicznych i chemicznych aspektów żywienia. Na rozwiązanie całości uczestnicy mieli 1,5 godziny. Zwycięzcy pojadą na finał do Szczecina, gdzie nagrodą główną będzie indeks na uczelnię wyższą oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminów zawodowych.
- Szkół biorących udział w olimpiadzie z roku na rok jest coraz więcej, a uczniowie zgłaszają się do konkursu coraz chętniej – mówiła Renata Gralik, nauczycielka w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, która przygotowywała tegoroczne uczestniczki do konkursu.
Etap szkolny w „Handlówce” wygrały Angelika Salamon i Małgorzata Wybraniec, uczennice klas trzecich, które pierwszy raz brały udział w olimpiadzie.
- Ta olimpiada nie należy do najłatwiejszych, dlatego długo się do niej przygotowywałyśmy. To godziny spędzone nad książkami, czasopismami i w Internecie. Czy się opłaci? Zobaczymy, taką mamy nadzieję – mówiły licealistki.
Uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Jeleniej Górze im. C.K. Norwida do olimpiady przygotowywał Jacek Dobrowolski, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, przysposobienia obronnego i wychowania fizycznego.
- Tę olimpiadę organizuję w szkolę od kilkunastu lat. Nie mamy jeszcze laureata finalisty, natomiast na poziomie okręgowym zajmujemy wysokie miejsca – mówił Jacek Dobrowolski. – Ja jestem bardzo zadowolony, ponieważ podstawą tej olimpiady są biologiczno – chemiczne aspekty żywienia, bardzo trudny dział. Uczniowie z klas biologicznych i chemicznych chętnie się angażują i przygotowują, a to podnosi poziom ich wiedzy – dodał nauczyciel II LO.
Izabela Kłosowicz w olimpiadzie startowała po raz drugi. W minionym roku nie miała szczęścia, ale w tym roku przygotowywała się sumienniej.
- Nawet nie liczyłam godzin spędzonych na przygotowanie się do tej olimpiady – mówiła Iza. – Ta wiedza jednak z pewnością mi się przyda, bo planuję iść na studia w kierunku dietetyki – dodała.
Bezstresowo do konkursu podeszła Agata Kielan, uczennica klasy drugiej. Ona po raz pierwszy zasiadła do zadań etapu okręgowego tej olimpiady, ale jak każdy z uczestników, miała nadzieję na indeks.
- Jeśli nie uda się teraz, to może za rok – mówiła Agata. – Trzeba próbować – dodała.
Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiego wydziału oświaty obecny na otwarciu olimpiady podkreślał, że powierzanie jeleniogórskim szkołom organizacji etapów okręgowych świadczy o ich wysokim poziomie nauczania i renomie.
- Bardzo się cieszę, że etap okręgowy znalazł swoją lokalizację w popularnej „Handlówce”, bo ta szkoła szczyci się nie tylko wieloletnimi tradycjami w zakresie edukacji z zakresu handlu, ale również szeroko rozumianej gastronomii. Świadczy to również o dużym zaufaniu organizatorów olimpiad do kompetencji nauczycieli naszych szkół. W jednym z naszych liceów mieliśmy także etap okręgowy olimpiady geograficznej, a w „Ekonomie” – olimpiady wiedzy o hotelarstwie. Dla miasta jest to również element marketingowy, ponieważ na tego typu współzawodnictwo przyjeżdża młodzież nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale również opolskiego, dzięki czemu młodzi ludzie mogą zobaczyć nasze miasto wraz jego urokami, czasami po raz pierwszy – mówił Paweł Domagała.
Organizatorem Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z Zespołem Szkół nr 6 Mikołaja Reja w Szczecinie. Wyniki etapu okręgowego mają być znane 25 stycznia br.