Będzie hucznie i pompatycznie. Do stolicy Karkonoszy zjadą gwiazdy, w tym Andreas Vollenweider i zespół Kult. A samo święto rozpocznie się 1 maja w południe na placu Ratuszowym od promocji dukata lokalnego, którym będzie można płacić w wybranych sklepach i punktach handlowych. Dukat ma nominał 4 jeleni, warty jest cztery złote i będzie ważny jako środek płatniczy do września.
Będzie także promocja nowości wydawniczej: Kronik Jeleniogórskich pióra Johanna Herbsta, wydanych przez wydawnictwo Ad Rem przy wsparciu miasta. – Kroniki z niemieckiego przetłumaczył Tomasz Pryll. Tom ma spopularyzować wiedzę o dawnej Jeleniej Górze i jest jednocześnie kontynuacją dzieła Daniela Hensela – mówił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, który jednocześnie jest redaktorem wydania kronik.
Jeleniogórzanie i goście będą mogli jednocześnie skosztować Pierników Jeleniogórskich, cukierniczego specjału stolicy Karkonoszy. – Do jego receptury dotarł kilka lat temu mój ojciec. Piernik jest oryginalny w smaku. Jednocześnie będzie opakowany w okolicznościowe pudełeczka z obrazem ratusza. Będzie miał także lukrowany napis o jubileuszu – zapowiada Rafał Mrugała z cukierni, która zajęła się wypiekiem i dystrybucją oryginalnego ciasta.
Będzie też okolicznościowa pralinka z Galerii Czekoladowej. - Przypomina dukata i ma nadzienie z orzechów laskowych - zapowiada Dariusz Goetze, właściciel lokalu, który z żoną w ten sposób chce zostawić swój wkład na 900-lecie miasta.
Po południu święto miasta przeniesie się do Cieplic. Tam na błoniach, za pałacem Schaffgotschów, zostanie urządzona scena dla gwiazd, które wystąpią wieczorem. – Znany gitarzysta Marek Napiórkowski zaprosi swoich gości: Annę Marię Jopek, Dorotę i Henryka Miśkiewicza i Artura Lesickiego. Gwiazdą wieczoru będzie szwajcarski instrumentalista Andreas Vollenweider – poinformował Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Teren będzie dodatkowo iluminowany, a całość występu Szwajcara będzie przypominała spektakl „światło-dźwięk”.
Z kolei w piątek, 2 maja, wiele się będzie działo na placu Ratuszowym. Najpierw powstanie wielka „żywa” flaga narodowa z okazji przypadającego w tym dniu Święta Flagi. Później – same rockowe hity: koncert grupy Kult, Leniwca i Voo-Voo. Będzie też prezentacja herbów Jeleniej Góry.
W sobotę, 3 maja, wydarzeniem dnia będzie koncert dla Jeleniej Góry. Zabrzmią największe przeboje skomponowane przez Edwarda Czernego. Wystąpią filharmonicy dolnośląscy i soliści: Urszula Dudziak, Maciej Sikała, Paweł Juryś oraz Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach.
- Ponieważ plac Ratuszowy będzie zajęty, tradycyjne obchody Święta Konstytucji 3 Maja zostaną przeniesione przed kościół garnizonowy – zapowiedziała Katarzyna Młodawska, naczelniczka wydziału promocji i informacji UM.
Taki rozmach imprez oraz wielka majówka przyciągną do miasta tysiące gości. Policjanci szacują, że już od tego piątku do miasta i powiatu zaczną przybywać turyści. Może ich być nawet 180 tysięcy! – Nad bezpieczeństwem będą czuwały dodatkowe patrole, na które środki wygospodarowało miasto. W razie potrzeby ściągniemy oddziały prewencji z Legnicy i Wrocławia – zapowiedział kom. Bogumił Kotowski z KMP w Jeleniej Górze.
A co z parkowaniem? – 2 maja plac Ratuszowy będzie zamknięty dla ruchu kołowego – uprzedza Sławomir Zakrocki ze straży miejskiej. W Cieplicach wyznaczono dodatkowe miejsca postojowe. Strażnicy radzą, aby z nich korzystać, a w miarę możliwości udać się na koncerty komunikacją miejską.
O pozostałych imprezach długiego weekendu będziemy informowali na bieżąco.
Tu zaparkujesz podczas wielkiej majówki
Cieplice: szacowana liczba miejsc – 1000: plac Kombatantów (100), plac Piastowski na wysokości Wodnika i zaplecza ZGL (40), Wodna (40), Fabryczna (40), Zamoyskiego i Tabaki (300.), Staszica (100), Podgórzyńska (160), Jagiellońska – szpital (80), Krośnieńska (200).
Jelenia Góra: Piłsudskiego (60), Bankowa (80), Grodzka (100), Matejki (50), parking koło Jasnej przy PZU (20). Ponadto zaparkować można jeszcze na ulicach: Pocztowej, Okrzei, Klonowica, Skłodowskiej-Curie czy Groszowej.