W miniony poniedziałek (16.06) Sławomir Czubak został wybrany na naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR spośród trzech osób. Jego kontrkandydatami byli Artur Ludwik i Jacek Kieżuń. Młody ratownik jest związany z GOPR-em od 2002 roku, ratownikiem zawodowym jest od lat siedmiu. Od czterech lat był kierownikiem sekcji, a od dwóch lat pełnił stanowisko zastępcy naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR.
Nowy zarząd został natomiast wybrany tydzień temu – 9. czerwca. Od tego czasu prezesem jest Mirosław Górecki, burmistrz Kowar. Poparła go większość ratowników – 55. Drugi kandydat Jacek Falkenberg otrzymał tylko 15 głosów. Nowo wybrany prezes będzie łączył funkcję z posadą burmistrza Kowar do listopada br. Nie zamierza już bowiem startować w jesiennych wyborach samorządowych.
Jak zgodnie podkreślają obaj nowi szefowie GOPR-u, jednostka musi otworzyć się na społeczeństwo i wykorzystywać doświadczenie swoich ratowników – seniorów.
- Najważniejsze zadania na najbliższe cztery lata to wyjście do ludzi– mówili. – Do tej pory GOPR-u nie było w szkołach, na festynach, na imprezach miejskich, w mediach. Teraz to się zmieni. Po pierwsze chcemy uczyć odpowiedzialności w górach poprzez szeroko rozumianą profilaktyką, ale również pozyskiwać nowych ludzi do GOPR-u, bo potrzeby są naprawdę duże – dodali.
Oficjalnie w GOPR-ze jest około 80 osób, z czego czynnie działa około 30. Etatów jest tu natomiast zaledwie 14,5. Dlatego niezwykle istotni są tu ochotnicy, których jest około 160, z czego czynnie działających tylko 30. GOPR poza szkoleniami, badaniami i wyposażeniem w nowoczesny sprzęt nie może im bowiem zaproponować finansowych korzyści.
- Ratownicy zawodowi zarabiają u nas około 1400 zł i za te pieniądze często też pracują po godzinach pracy, są wyciągani w nocy z łóżek do zdarzeń nawet w wolne dni – mówi Mirosław Górecki. – Takie są realia. Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dostajemy stanowczo za mało pieniędzy. Możemy je oczywiście pozyskiwać z innych źródeł, ale i z nich nie dostajemy zbyt wiele. Niskie pensje etatowych ratowników oraz brak pieniędzy na ochotników to bolączka GOPR-u – dodał.
Dlatego GOPR chce zaszczepiać chęć pomocy innym dla satysfakcji oraz korzystać z pomocy i doświadczenia ratowników – seniorów, których w szeregach GOPR- u jest około 35-40 procent.
- Chcemy przede wszystkim korzystać z wiedzy i doświadczenia naszych seniorów podczas akcji prewencyjnych w szkołach czy w stacji centralnej – dodaje Mirosław Górecki. – Obszar naszego działania jest bardzo duży i każde ręce do pracy są tu potrzebne – dodaje nowy prezes GOPR.
Co roku ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR są wzywani do około 400 wypadków.