Sporym nakładem sił i środków udało się zgromadzić w Muzeum Karkonoskim elementy przypominające o życiu wokół jeleniogórskiego Ratusza w przeszłości. W piątek (15.11) odbył się wernisaż wystawy, która prezentuje miejsca, firmy i ludzi, którzy niegdyś przyczyniali się, że centrum Jeleniej Góry tętniło życiem.
Jest to opowieść o jeleniogórskim Rynku od XVIII w. do połowy XX w. Pokazano życie jeleniogórskich kupców rzemieślników i zwykłych mieszkańców - wszystko to, co działo się wokół jeleniogórskiego ratusza, we wnętrzach kamienic i na ich zapleczach. Zaprezentowano bogatą ikonografię, plany, rysunki, reklamy, nieliczne, ale ciekawe fotografie z wnętrz kupieckich kamienic, kolekcjonerskie pocztówki ukazujące piękno jeleniogórskiego Rynku i niezwykle ciekawe przedmioty związane z życiem mieszczan i działającymi tu firmami - podkreślają organizatorzy. - Wśród nich znajdą się także przedmioty podarowane do zbiorów dawnego muzeum RGV przez jeleniogórzan, związane z bogatymi rodzinami kupieckimi, rzadkie przykłady wyrobów jeleniogórskiego rzemiosła oraz niezwykle cenne dokumenty kupców woali i cechów rzemieślniczych, nigdy do tej pory nie pokazywane. Do wystawy wykonano model jeleniogórskiego Rynku z ratuszem i Siedmioma Domami w centrum - dodają.
Uważam, że wszyscy mieszkańcy Jeleniej Góry i regionu powinni zobaczyć tę wystawę - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, które przy tworzeniu wystawy współpracowało z Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.
To bardzo ciekawa wystawa, bo pokazuje historię tworzenia się Rynku i ludzi, którzy tam mieszkali. Kiedyś to było jedno z najbogatszych miast tego terenu - mówił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Kuratorem wystawy jest Robert Rzeszowski z Muzeum Karkonoskiego. Przy jej tworzeniu współpracowano m.in. z Ivo Łaborewiczem z Archiwum Państwowego, Janem Tyszkiewiczem i Agatą Kempiak-Koniuch. "Wokół jeleniogórskiego Ratusza" to również współpraca Muzeum Karkonoskiego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorami projektu badawczo-wdrożeniowego są studenci I i II roku studiów magisterskich - pod kierownictwem dr Katarzyny Jagiełło. Wystawę można oglądać aż do 1 marca 2020 roku.